"Chack", czyli opowieść o upadku I Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 15:00
Gościem audycji "Trójkowy chuligan literacki" był Prof. Włodzimierz Bolecki, autor książki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach".
Audio
  • Zapomniana wielka postać czasu upadku I RP (Trójkowy chuligan literacki)
Fragment okładki książki Chack. Gracze. Opowieść o szulerach
Fragment okładki książki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach" Foto: mat. promocyjne

Prof. Włodzimierz Bolecki "Chack Gracze. Opowieść o szulerach" Prof. Włodzimierz Bolecki "Chack Gracze. Opowieść o szulerach"

"Chack" to powieść o ludziach uwikłanych w wielką historię, o wzniosłych hasłach i pięknych ideach, a równocześnie o towarzyszących im na każdym kroku niskich pobudkach i szkaradnych postępkach. Przez niemal każdą stronę przewija się korowód arcyciekawych postaci – są tu zwolennicy reform i Konstytucji 3 maja, ale przede wszystkim są targowiczanie, między którymi porusza się, czasem na pierwszym planie, czasem w tle, tytułowy bohater Chack.

– Słuch o Chacku, czyli Ignacym Chadźkiewiczu vel Chodźkiewiczu, nie zaginął do końca – występuje on w Polskim Słowniku Biograficznym, jest wymieniany przez badaczy i pisarzy zajmujących się historią obyczajową Polski. Tyle tylko, że były to publikacje niszowe. Ja sięgnąłem po tą postać w dość nietypowej sytuacji, gdy w roku 1986 poproszono mnie o jakiś temat dla filmu. Nie można było nic pisać o współczesności, cenzura szalała. Sięgnąłem wtedy po temat Sejmu Czteroletniego i szukając artystycznej formy opowiedzenia, pomyślałem, że mógłbym mówić o końcu I Rzeczpospolitej poprzez zbiorowego i insywidualnego bohatera, czyli Chadźkiewicza i opowieść o szulerach – mówi prof. Bolecki.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: prof. Włodzimierz Bolecki (teoretyk i historyk literatury polskiej, profesor Instytutu Badań Literackich PAN, krytyk literacki, wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)
Data emisji: 5.01.2019
Godzina emisji: 14.44

mat. prasowe/ml

Czytaj także

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 19:00
W roku herbertowskim, dwa dni przed 20. rocznicą śmierci poety, wysłuchaliśmy dokumentalnego kolażu o Zbigniewie Herbercie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kantor". Podróże i przemiany artysty

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 10:00
– Najbardziej spodobał mi się czas w życiu Kantora między 1946 a 1955 rokiem. W 1946 jedzie do Paryża, zachwyca się nową sztuką. Zwiedza Muzeum Sztuki Nowoczesnej i wraca już jako inny Kantor, choć jeszcze nie ten, który został zapamiętany na lata – mówi Mateusz Matyszkowicz opowiadając o książce Krzysztofa Pleśniarowicza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fantastyczne opowiadania z literatury francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 08:00
– Niektórzy francuscy pisarze mnie zaskoczyli. Nie wiedziałem, że Balzac pisał opowiadania fantastyczne – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń