Tomasz Herbich o "Pragnieniu Królestwa"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 14:45
Autor książki w ośmiu artykułach zawartych w "Pragnieniu Królestwa" wykazuje, że Cieszkowski i Bierdiajew reprezentowali dwa istotnie różne oblicza mesjanizmu.
Audio
  • Autor książki "Pragnienie Królestwa" i jego spojrzenie na mesjanizm (Trójkowy chuligan literacki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Okładka książki "Pragnienie Królestwa" Okładka książki "Pragnienie Królestwa"

Podczas gdy dla pierwszego z nich charakterystyczny był mesjanizm, który stawia sobie doczesne cele i jest pełen wiary w możliwość ich zrealizowania, to cele, które wyznacza Bierdiajew, transcendują rzeczywistość doczesną i w tym znaczeniu jego mesjanizm ma charakter eschatologiczny, wyczekuje końca i patrzy na historię z perspektywy jej transcendentnego kresu, nie zaś – wewnątrz światowego spełnienia.

Autor równocześnie wyraża przekonanie, że nie można żadnego z tych istotnie różnych stanowisk wyłączyć z tradycji mesjanistycznej, i dlatego mesjanizm da się scharakteryzować być może jedynie jako pewną postawę – jako tytułowe pragnienie Królestwa. W zakończeniu książki Herbich stara się pokazać, że różnica między tymi dwoma stanowiskami znajduje swoje odzwierciedlenie także we współczesnych polskich debatach na temat rozumienia mesjanizmu.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której autor opowiada o "Pragnieniu Królestwa".

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Tomasz Herbich (pisarz)
Data emisji: 12.01.2019
Godzina emisji: 14.46

mat. prasowe/kw

Czytaj także

Wewnętrzny świat Leonarda Cohena

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 13:00
W Boże Narodzenie wyemitowaliśmy specjalne wydanie "Trójkowego chuligana literackiego", które poświęcone było książce z tłumaczeniami tekstów Leonarda Cohena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane fakty z życia Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 15:30
Gościem audycji "Trójkowy chuligan literacki" była Joanna Siedlecka, autorka książki "Pan od poezji. O Zbigniewie Herbercie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chack", czyli opowieść o upadku I Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 15:00
Gościem audycji "Trójkowy chuligan literacki" był Prof. Włodzimierz Bolecki, autor książki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach".
rozwiń zwiń