Mariusz Koperski o "Giełdzie milionerów": ta historia mogła się wydarzyć tylko w Zakopanem

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 15:17
– Zakopane to miejsce, które tętni życiem. Jest pełne sprzeczności, napięć wynikających z różnych sytuacji. Podziałów jest tam chyba więcej niż średnia w naszym kraju. Nie podoba mi się, że pokazuje się tylko taki lukrowany, pocztówkowy obraz Zakopanego. To nie jest nasze prawdziwe miasto – podkreśla gość "Trójkowego chuligana literackiego".
Audio
  • Zakopane zasłużyło na swój kryminał miejski, Mariusz Koperski o swojej książce "Giełda milionerów" (Trójkowy chuligan literacki)
Gubałówka, Zakopane
Gubałówka, ZakopaneFoto: Shutterstock.com/ Roman Mikhailiuk

Okładka książki Mariusza Koperskiego "Giełda milionerów", Wydawnictwo MUZA S.A. Okładka książki Mariusza Koperskiego "Giełda milionerów", Wydawnictwo MUZA S.A.

Sposobem na zmianę tego obrazu było właśnie powstanie powieści. – Wymyśliłem moje książki jako tak zwany kryminał miejski, czyli historię, która mogła się wydarzyć tylko tutaj. Jest ściśle związana z miejscem, z tym co się tam dzieje na co dzień, jacy są ludzie i krajobrazy – opowiada rozmówca Mateusza Matyszkowicza. 

Zakopane. Komendant Derebas prosi komisarza Karpiela o pomoc w ostatniej sprawie, którą prowadzi przed odejściem na emeryturę. W biurze fundacji założonej przez małżeństwo ekscentrycznych milionerów doszło do morderstwa. Właściciele uważają, że ktoś celowo chce ich skompromitować, bowiem fundacja, oprócz działalności kulturalnej, prowadzi współpracę ze Stowarzyszeniem Ochrony Zabytków w Zakopanem i skupuje zagrożone wyburzeniem stare budynki. Dzięki swoim poczynaniom fundacja zyskała rozgłos, pojawili się jednak również wrogowie… Ofiarą zabójstwa jest Jan Lewcun, były kierownik różnych miejskich instytucji, który, jak się w toku śledztwa okazuje, ma niejedno na sumieniu… Co było zatem motywem zbrodni – walka o wpływy w mieście czy wyrównanie osobistych porachunków? 

O tym jak pisarzowi urodzonemu w Piotrkowie Trybunalskim udało się odnaleźć swój dom w Zakopanym? Jakie zabytki znikają w Zakopanym i dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Mariuszem Koperskim. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Mariusz Koperski (autor książki "Giełdzie milionerów")
Data emisji: 13.04.2019
Godzina emisji: 14.47

materiały prasowe/gs

Czytaj także

Jakie są "Jazzowe dzieje Polaków"?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 15:29
W tym wydaniu audycji Mateusz Matyszkowicz gościł reżysera i operatora filmowego Andrzeja Wasylewskiego, który opowiedział o swojej ostatniej publikacji "Jazzowe dzieje Polaków. Biografia wielogłosowa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Repetowicz: to historia walki ludzi o swój kraj

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 15:29
W tym wydaniu audycji Mateusz Matyszkowicz gościł autora książki "Allah akbar. Wojna i pokój w Iraku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia pośród tatrzańskich szczytów

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2019 15:17
"Co stało się pod Lodową Przełęczą?", "Tajemnicza śmierć trzech osób!", "Dwie noce przy zwłokach" – takimi nagłówkami wita zakopiańskich turystów sierpniowy poranek 1933 roku.
rozwiń zwiń