Czy Warszawa da się lubić?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 16:06
Specjalne świąteczne wydanie audycji "Trójkowego chuligana literackiego". Tym razem o Warszawie – o warszawskim folklorze, życiu literackim stolicy, a także o ważnych dla tego miasta postaciach – między innymi o Marku Nowakowskim.
Audio
  • Marek Oramus wspomina Macieja Parowskiego (Trójkowy chuligan literacki)
Orkiestra z Chmielnej w Warszawie
Orkiestra z Chmielnej w WarszawieFoto: Grażyna Rutowska/NAC

młynarski miller 1200.jpg
Marek Miller o Bazarze Różyckiego

Właśnie przyznano tegoroczną nagrodę literacką imienia Marka Nowakowskiego – jej laureat Rafał Wojasiński był gościem audycji. Poza tym w studiu pojawili się także Marek Miller – dziennikarz, założycie Laboratorium Reportażu Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki "Co dzień świeży pieniądz, czyli dzieje Bazaru Różyckiego", a także Paweł Dunin-Wąsowicz – dziennikarz, krytyk literacki i przede wszystkim varsavianista, autor literackich przewodników po Warszawie. 

– Z czego bierze się wolność albo jakiś fragment wolności. Czasem z tego, że się pójdzie do miejsc mało uczęszczanych, że się znajdzie coś co wydaje się mało atrakcyjne, że znajduje się w sobie potrzebę szukania rzeczy pozornie nieistotnych. Pamiętam rozmowy z Markiem Nowakowskim (...), kiedy padało "nie wiem", "nie rozumiem". Jest przede wszystkim przestrzeń do poszukiwania i rozwoju – ocenia Rafał Wojasiński. 

Jak goście audycji wspominają Marka Nowakowskiego? Skąd się bierze w ich ocenie siła mitów? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Gość: Rafał Wojasiński (pisarz), Marek Miller (pisarz, dziennikarz), Paweł Dunin-Wąsowicz  (dziennikarz, krytyk literacki)
Data emisji: 22.04.2019
Godzina emisji: 15.06

gs/kw

Czytaj także

Zmierzch romantycznych alkoholików

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 14:00
Niegdyś alkoholicy należeli do najczęściej spotykanych bohaterów polskiej prozy. Opisywali ich Marek Hłasko, Stanisław Grochowiak czy Jerzy Pilch. Dziś, do tego nieco zapomnianego, ale wciąż trudnego tematu wrócił Paweł Mossakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław M. Rymkiewicz gościem Mariusza Cieślika

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 20:05
– Kolejne pokolenia dziedziczyły najważniejsze przekonanie, że Polska jest czymś, za co warto umierać; że Polska jest czymś większym niż śmierć – mówi Jarosław M. Rymkiewicz.
rozwiń zwiń