Jarosław M. Rymkiewicz gościem Mariusza Cieślika

– Kolejne pokolenia dziedziczyły najważniejsze przekonanie, że Polska jest czymś, za co warto umierać; że Polska jest czymś większym niż śmierć – mówi Jarosław M. Rymkiewicz.
Jarosław Marek Rymkiewicz  poeta, eseista, dramaturg
Jarosław Marek Rymkiewicz – poeta, eseista, dramaturg Foto: PAP/Tomasz Gzell
O Audycji
Tytuł Trójkowy chuligan literacki - Spotkanie z J. M. Rymkiewiczem 2019/04/21 20:00
Prowadzący Mariusz Cieślik 
Opis

Pisze odważne książki, zawsze głośno komentowane, ale sam rzadko udziela wywiadów. Dla Trójki zrobił wyjątek. W Niedzielę Wielkanocną gościem Programu Trzeciego Polskiego Radia był Jarosław Marek Rymkiewicz, który opowiadał między innymi o jednej ze swoich najgłośniejszych książek  "Wieszanie", która czytana jest właśnie na Trójkowej antenie.

Co sprawiło, że pisarz, którego wcześniejsze publikacje poświęcone były m.in. Aleksandrowi Fredrze, Adamowi Mickiewiczowi czy Juliuszowi Słowackiemu sięgnął głęboko w polską historię? – Tematem tego wszystkiego, co w tamtych latach pisałem, jest Polska, sprawa polska, stan sprawy polskiej. "Wieszanie" jest najradykalniejszą książką jaką napisałem o sprawie polskiej w moim przekonaniu. Książką, która mówi, że jedynym sposobem na zbudowanie fundamentów niepodległości jest wieszanie. Można to ująć inaczej - jedynym sposobem na zbudowanie trwałej niepodległości jest krew. Nie można zbudować tego fundamentu z niczego innego, jeśli to ma być trwałe, jeśli to ma wiązać wspólnotę, to ma być straszne – przekonuje Jarosław M. Rymkiewicz. Jak dodaje wydarzenia opisane w "Wieszaniu" stały się fundamentem tego, co się stało w powstaniu listopadowym i styczniowym, a także w rewolucji roku 1905. – Polska jest czymś większym niż śmierć – podkreśla rozmówca Mariusza Cieślika. 

Głównymi protagonistami w "Wieszaniu" są król Stanisław August Poniatowski i Tadeusz Kościuszko. – Kościuszko to dla mnie ktoś bardzo tajemniczy. Gdybym był młodszy i gdyby mi siły dopisywały, także siła talentu, to napisałbym o nim książkę, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie: kim był Tadeusz Kościuszko. To człowiek, który zmienił historię Polski, postać bardzo niejasno opisywana – ocenia pisarz.   

Jak ocenia on postawę ostatniego króla Polski? Czy jest coś ważniejszego dla twórcy niż wolność? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Tadeusz Kościuszko, polona.pl Tadeusz Kościuszko, polona.pl
Gość  Jarosław M. Rymkiewicz
Playlista
Tagi
Playlista
  • Quantum Trio, - Liquid Fire