X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Literatura wagonowa w wydaniu Wojciecha Tomczyka

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 14:56
W tym wydaniu audycji gościliśmy Wojciecha Tomczyka – dramaturga, scenarzystę, krytyka filmowego, a także błyskotliwego komentatora popkultury, zarówno z okresu PRL, jak i tej współczesnej. Wydane w maju tego roku "Felietony" wracają do czasów audiotele, Maryli Rodowicz i "Czterech pancernych i psa", ale także do dramatów Becketta oraz wybitnych, polskich filmów z lat 80. i 90.
Audio
  • Powrót do przeszłości. O "Felietonach" Wojciecha Tomczyka (Trójkowy chuligan literacki)
Wojciech Tomczyk
Wojciech TomczykFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Publikacja stała się przyczynkiem do rozmowy na temat zasadniczych różnic pomiędzy popkulturą w PRL a współczesną. 

– Popkultura PRL miała jedną zasadniczą zaletę w porównaniu z tym, co jest dzisiaj. Mianowicie nie było w niej tego wszechogarniającego patosu – mówi pisarz. Najłatwiej jest zasmucać, śpiewać o utraconej miłości, o rozstaniu. Nawet jak słucha się najbardziej szlachetnych przekazów, które mają porwać nas do jakiejś akcji, to są one tak patetyczne, że stają się zabawne – dodaje.

Okładka "Felietonów" Wojciecha Tomczyka, wyd. Teologia Polityczna Okładka "Felietonów" Wojciecha Tomczyka, wyd. Teologia Polityczna

Dlaczego twórcy PRL, którzy przecież przeżyli wojnę, potrafili opowiadać o niej z humorem, a my zatraciliśmy tę zdolność? Co spowodowało, że dziś nie możemy przeczytać recenzji żadnego z dawnych filmów Andrzeja Wajdy?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz  
Gość: Wojciech Tomczyk (dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy, producent wykonawczy i krytyk filmowy)
Data emisji: 20.07.2019
Godzina emisji: 14.49

kr/ml

Czytaj także

Mariusz Czubaj: lata 60. były świetne muzycznie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 15:05
– Przygotowując się do napisania "Około północy", odkryłem, że nie ma polskiego jazzu w literaturze. Jak człowiek wczyta się w pewne rzeczy, to odkrywa, że nic nie odkryje – mówi Mariusz Czubaj w rozmowie z Mateuszem Matyszkowiczem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Oramus: Maciej Parowski wychował całe pokolenia czytelników i autorów

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 15:05
– Nie ma chyba znaczącego autora fantastyki w Polsce, który zadebiutował po 1982 roku, a którego teksty nie przeszłyby przez ręce Macieja. On znalazł w tym swoje powołanie życiowe, realizował się w tym – mówi gość Mateusza Matyszkowicza, pisarz Marek Oramus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Codzienność lat 90. i koniec analogowego świata

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 15:05
– To opowieść o ostatnich chwilach analogowego świata, o Polsce w okresie zaawansowanej transformacji. Moi bohaterowie nie zdają sobie sprawy, że zaraz coś się skończy – mówi autor książki Rafał Cichowski.
rozwiń zwiń