X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wacław Holewiński: bez mitów nie przetrwalibyśmy jako naród

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 14:56
Gościem tego wydania audycji był Wacław Holewiński pisarz, prawnik i działacz opozycji demokratycznej. "Pogrom 1906" to powieść będąca drugą częścią trylogii poświęconej Rewolucji 1905 roku w Królestwie Polskim – okresowi strajków i walk obejmujących ośrodki przemysłowe oraz wsie, który trwał dwa lata. 
Audio
  • Rozmowa z Wacławem Holewińskim, autorem książki "Pogrom 1906" (Trójkowy chuligan literacki)
Uroczystości w Warszawie w 25 rocznicę stracenia działacza niepodległościowego i socjalistycznego Stefana Okrzei, 1930 rok
Uroczystości w Warszawie w 25 rocznicę stracenia działacza niepodległościowego i socjalistycznego Stefana Okrzei, 1930 rokFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Z naszym rozmówcą poruszyliśmy tematy m.in. wydarzeń mających wtedy miejsce w Warszawie.

– Nie było tak, że rewolucja skończyła się w 1905 roku. Warszawa była wtedy kompletnie innym miastem niż dzisiaj. Miała mniej więcej 600-700 tys. mieszkańców, z czego ponad 250 tys. to byli Żydzi. Według danych z 1897 roku było 47 tys. Rosjan. To miasto było rusyfikowane w niezwykle szybkim tempie. W Warszawie stacjonował garnizon rosyjski. Ja w swojej książce pokazuję też konflikty społeczne. To jest czas, kiedy mamy działania na rzecz niepodległości Polski, ale z drugiej są te działania, które zmierzają do poprawy losu ogromnej części społeczeństwa, robotników, którzy byli w tragicznym położeniu – wyjaśnia autor "Pogromu 1906".

Okładka książki "Pogrom 1906" Wacława Holewińskiego, wyd. PIW Okładka książki "Pogrom 1906" Wacława Holewińskiego, wyd. PIW

W audycji rozmawialiśmy także o wybitnych działaczach tamtych czasów – Stefanie Okrzei i Baruchu Szulmanie oraz o tym, w jakim stopniu wydarzenia z lat 1905-1907 wpłynęły na odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz  
Gość: Wacław Holewiński (pisarz)
Godzina emisji: 14.48
Data emisji: 27.07.2019

kr/kw

Czytaj także

Mariusz Czubaj: lata 60. były świetne muzycznie

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 15:05
– Przygotowując się do napisania "Około północy", odkryłem, że nie ma polskiego jazzu w literaturze. Jak człowiek wczyta się w pewne rzeczy, to odkrywa, że nic nie odkryje – mówi Mariusz Czubaj w rozmowie z Mateuszem Matyszkowiczem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Oramus: Maciej Parowski wychował całe pokolenia czytelników i autorów

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 15:05
– Nie ma chyba znaczącego autora fantastyki w Polsce, który zadebiutował po 1982 roku, a którego teksty nie przeszłyby przez ręce Macieja. On znalazł w tym swoje powołanie życiowe, realizował się w tym – mówi gość Mateusza Matyszkowicza, pisarz Marek Oramus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Codzienność lat 90. i koniec analogowego świata

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 15:05
– To opowieść o ostatnich chwilach analogowego świata, o Polsce w okresie zaawansowanej transformacji. Moi bohaterowie nie zdają sobie sprawy, że zaraz coś się skończy – mówi autor książki Rafał Cichowski.
rozwiń zwiń