X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Ostatnie minuty świata, który odchodzi"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 14:55
– Wakacje 1939 roku były wyjątkowo piękne, jakby wszyscy przeczuwali, że być może to jest ostatni bal – tak Mateusz Matyszkowicz zapowiada rozmowę z Anną Lisiecką, autorką książki "Wakacje 1939".
Audio
  • "Wakacje 1939". Rozmowa z Anną Lisiecką (Trójkowy chuligan literacki)
Lato 1939 roku
Lato 1939 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Okładka książki "Wakacje 1939" Anny Lisieckiej, wyd. Muza Okładka książki "Wakacje 1939" Anny Lisieckiej, wyd. Muza

– Jerzy Potocki, ambasador Polski z Waszyngtonie, który przyjechał do Warszawy i spotkał się z Janem Szembekiem, powiedział: "Polska to sanatorium, w całym świecie słychać zbrojenia. Już, kiedy byłem na morzu, słyszałem o zamachu w Gdańsku". A tutaj sielsko, anielsko, z innego świata. Gdy w Paryżu kopano schrony, w Polsce publikowano zdjęcia pięknych, angielskich chłopaków powołanych do wojska, ale nie publikowano tych z wykopami na schrony w Paryżu – mówiła Anna Lisiecka.

Który region przedwojennej Polski został nazwany przez prozaika i eseistę, Stanisława Vincenza, "słowiańską Atlantydą"? Kto ze znakomitych artystów tamtego okresu pojawia się na kartach książki "Wakacje 1939"?

Zapraszamy do lektury i wysłuchania dołączonej audycji.

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz  
Gość: Anna Lisiecka
Data emisji: 24.08.2019
Godzina emisji: 14.48

kr

Czytaj także

Wacław Holewiński: bez mitów nie przetrwalibyśmy jako naród

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 14:56
Gościem tego wydania audycji był Wacław Holewiński pisarz, prawnik i działacz opozycji demokratycznej. "Pogrom 1906" to powieść będąca drugą częścią trylogii poświęconej Rewolucji 1905 roku w Królestwie Polskim – okresowi strajków i walk obejmujących ośrodki przemysłowe oraz wsie, który trwał dwa lata. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pejzaż Gnojnej Góry", czyli inne spojrzenie na Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 15:13
– To jest taki portret Warszawy, który niesłusznie został wyparty – zaznaczył w audycji literaturoznawca Karol Samsel, autor posłowia do najnowszego wydania książki Stanisława Swena Czachorowskiego "Pejzaż Gnojnej Góry". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zimno odsłania nas i oczyszcza

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 15:13
Ryszard Czajkowski to urodzony w 1933 r. polarnik, publicysta i członek The Explorers Club, szerszej publiczności znany szczególnie z 150-odcinkowego cyklu telewizyjnego "Przez lądy i morza". Tę niezwykłą postać przypomina nam nasza rozmówczyni, Dagmara Bożek-Andryszczak, książką "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna". 
rozwiń zwiń