"Historie fandomowe" – obraz ważnego zjawiska polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 15:05
– Gdyby mierzyć popularność jakiegoś obszaru kultury poprzez jego obecność w głównym nurcie, nie znalazłaby się tam fantastyka. Gdyby zaś mierzyć siłę kultury aktywnością jej odbiorców, fantastyka jest jednym z najsilniejszych nurtów polskiej kultury, choćby z powodu fandomów – mówi Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Tomasz Pindel i historia polskiego fandomu (Trójkowy chuligan literacki)
Pyrkon 2018
Pyrkon 2018Foto: Shutterstock.com/Novikov Aleksey

Tomasz Pindel "Historie fandomowe" Tomasz Pindel "Historie fandomowe"

– Ta książka jest próbą pokazania środowiska, które ma bardzo długą historię. To bardzo ciekawe i różnorodne środowisko, które jest niezwykle twórcze i złożone. Jednak świat zewnętrzny, mainstream albo nic o nim nie wie, albo posługuje się pewnym zestawem stereotypów, że to grupa specyficznych ludzi o infantylnych zainteresowaniach – mówi Tomasz Pindel, autor książki "Historie fandomowe".

Kręcą ich kosmiczne pojazdy i wielościenne kostki. Doskonale znają odzywki elfów i hobbitów. Przebierają się za postaci z japońskich kreskówek. Posługują się swoim żargonem, prowadzą hermetyczne dyskusje w sieci i w realu. Spotykają się na konwentach. Ludzie z zewnątrz na członków fandomu patrzą z nieufnością, a często nawet z pobłażaniem.

Tymczasem fandom, a dziś raczej fandomy, to niezwykłe środowisko zrzeszające tysiące ludzi, którzy mają swoje pasje i traktują je naprawdę poważnie.

Czym jest fandom? Kto może do niego należeć? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Tomasz Pindel (tłumacz, wykładowca i znawca literatury hiszpańskojęzycznej, autor książek)
Data emisji: 19.10.2019
Godzina emisji: 14.47

mat. prasowe/ml/mk

Czytaj także

"Westerplatte", czyli przybliżanie czytelnikowi historii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 14:55
– O Westerplatte wie każdy Polak. Natomiast to, co się tam wydarzyło, jak to faktycznie wyglądało, to wiedza zarezerwowana głównie dla historyków – wyjaśnia Jacek Komuda, autor powieści historycznej "Westerplatte".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała Polska czyta nowele (i kryminały)! Narodowe Czytanie 2019

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 13:50
Ósma edycja Narodowego Czytania to osiem nowel ośmiu polskich autorów, które Para Prezydencka wybrała spośród ponad stu propozycji tytułów. We wspólnym czytaniu w Ogrodzie Saskim w Warszawie uczestniczyli Mariusz Cieślik i Katarzyna Puzyńska, autorka sagi kryminalnej "Lipowo".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdańsk u schyłku wojny w kryminale noir Krzysztofa Bochusa

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 14:55
– W dzień Gdańsk jest kolorową makietą dla turystów, a w nocy pokazuje swoją odmienną, czasem bardzo gwałtowną naturę  – mówił Krzysztof Bochus, autor kryminału retro "Miasto duchów".
rozwiń zwiń