"Zakazana historia filozofów", czyli jak filozofowie zmieniają nasz świat

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 14:56
– Wymyśliłem sobie alternatywny świat, w którym myśli filozofów zmieniają rzeczywistość. Stąd pojawia się w tym świecie konieczność stworzenia instytucji, która kontroluje myśli filozofów – opowiada Tomasz Mazur, autor książki "Zakazana historia filozofów. Niestoicka powieść stoika". 
Audio
  • Jak "Zakazana historia filozofów. Niestoicka powieść stoika" pomaga zrozumieć wagę rewolucyjnych zmian w myśleniu ludzi przez wieki? (Trójkowy chuligan literacki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/agsandrew

Tomasz Mazur "Zakazana historia filozofow Niestoicka powiesc stoika", Wydawnictwo Znak Tomasz Mazur "Zakazana historia filozofow Niestoicka powiesc stoika", Wydawnictwo Znak

Jak przyznaje rozmówca Mateusza Matyszkowicza pierwsza pobudka do napisania książki była… dydaktyczna. – Uczę filozofii. Zawsze się zastanawiałem za pomocą jakich narzędzi, metafor dotrzeć do uczniów, bo oni potrzebują przełożyć pewne abstrakcyjne teorie na obrazy – przyznaje Tomasz Mazur.

Gość Trójkowego chuligana literackiego" podkreśla, że filozofowie zmieniają świat. – Jeżeli spojrzymy na historię kultury europejskiej, to widzimy jak wiele rzeczy, w tym świecie, zmieniło się na skutek rewolucji w sposobie myślenia. Człowiek, żeby zmienić swoje działanie, musi najpierw zmienić swoje myślenie, a bardzo często za zmiany w naszym myśleniu odpowiedzialni są filozofowie. Platon stworzył filozofię idei i w swojej filozofii zaczął identyfikować człowieka z niematerialną duszą i to doprowadziło do przełomu w medycynie –  podkreśla Tomasz Mazur. 

Jaka zmiana za sprawą Platona dokonała się w medycynie? Jakie filozoficzne podłoże ma rewolucja francuska? Czym jest Stoic Way? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Tomasz Mazur (autor książki "Zakazana historia filozofów. Niestoicka powieść stoika") 
Data emisji: 2.11.2019
Godzina emisji: 14.47

gs

Czytaj także

"Nieradość", czyli opowieść ze świata dziwaków

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 14:57
– Mam wrażenie, że w tej książce mój język jest trochę bardziej skomplikowany niż w "Mikrotykach". Tam było więcej mowy ulicy, tu jest jej mniej, bo narratorzy są inni – mówi Paweł Sołtys "Pablopavo", autor książki "Nieradość".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historie fandomowe" – obraz ważnego zjawiska polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 15:05
– Gdyby mierzyć popularność jakiegoś obszaru kultury poprzez jego obecność w głównym nurcie, nie znalazłaby się tam fantastyka. Gdyby zaś mierzyć siłę kultury aktywnością jej odbiorców, fantastyka jest jednym z najsilniejszych nurtów polskiej kultury, choćby z powodu fandomów – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski pierwiastek w Izraelu, czyli "Polanim"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 15:05
– Chciałam w tej książce pokazać te pomniejsze karty z historii Izraela, bo to one wydały mi się ważne. To one pokazują na ile ten polski gen został przeniesiony tam wraz z ludźmi – mówi Karolina Przewrocka-Aderet, autorka książki "Polanim. Z Polski do Izraela".
rozwiń zwiń