Ile w "Panu Tadeuszu" metafizyki?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 14:56
– Prawdziwą drogę przez metafizycznego "Pana Tadeusza" musi odbyć każdy czytelnik na własną rękę. Ja ją odbyłem, swoje wrażenia z owej podróży opisałem, w księgach umieściłem i czytelnik zobaczy, czy zechce pójść za mną, ze mną, obok mnie, na moje spotkanie, albo też wręcz przeciwnie – mówi prof. Jan Tomkowski, autor ksiązki  "«Pan Tadeusz» – poemat metafizyczny".
Audio
  • "Pan Tadeusz" a metafizyka (Trójkowy chuligan literacki)
Pan Tadeusz : Natenczas Wojski chwycił na taśmie przypięty  Swój róg bawoli -----  I zagrał ----
"Pan Tadeusz" : "Natenczas Wojski chwycił na taśmie przypięty / Swój róg bawoli ----- / I zagrał ----"Foto: Polona

"Pan Tadeusz" – poemat metafizyczny "Pan Tadeusz" – poemat metafizyczny

Jak czytać dziś "Pana Tadeusza"? Smakując barszcz i bigos, zachwycając się pejzażami, przyznając, że Wenecja nie tak piękna jak polski, litewski, białoruski las, a zachód słońca na Seszelach czy Dominice naprawdę ma mniej uroku niż świt nad Nowogródkiem? Ciesząc się, że w "Panu Tadeuszu" Mickiewicz zszedł na ziemię z tych ciemnych mistycznych obłoków okrywających Dziady?

Można tak, ale można też inaczej, kręcąc nosem na owe nieco podejrzane arkadyjskie realia, ryzykując i wydziwiając, że może nie wszystko tu się zgadza, a zgadzać nie może, bo tak naprawdę jedynie czytelnik naiwny zaniesie poemat pod strzechy i dojdzie do wniosku, że chodzi w nim o prawdziwego niedźwiedzia, najprawdziwsze na świecie prawdziwki i skrwawioną szablę.

Pół wieku po książkach Kazimierza Wyki ("Pan Tadeusz". Studia o poemacie oraz "Pan Tadeusz". Studia o tekście) polscy czytelnicy otrzymują nową, znakomitą monografię Mickiewiczowskiego eposu. Trzeba jeszcze zapytać, o jakiej metafizyce myślimy. O fundamentach, które stworzył Arystoteles, a dla myśli chrześcijańskiej przystosował Tomasz z Akwinu? A może o metafizyce kartezjańskiej, Mickiewiczowi przecież znanej? Albo raczej o systemach Kanta i Hegla, które rzucają cień na całą epokę i których arkana także poeci musieli przemyśleć?

Z drugiej strony – zadając te pytania dziś, na początku XXI wieku – jakże nie zaprosić do stołu obrad Martina Heideggera, choć niektórzy będą się krzywić, że ktoś taki spija soplicowski miód. Jednak uniknąć tej obecności się nie da. Świat metafizyki po Heideggerze wygląda bowiem inaczej, niż wyglądał wtedy, gdy Telimena szukała w biurku planu Petersburga.

Zdaniem prof. Tomkowskiego, "arcydzieła pochodzą z wieczności". Co to znaczy? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: prof. Jan Tomkowski (doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor historii literatury polskiej w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk) 
Data emisji: 9.11.2019
Godzina emisji: 14.47

mat. prasowe/ml

Czytaj także

"Nieradość", czyli opowieść ze świata dziwaków

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 14:57
– Mam wrażenie, że w tej książce mój język jest trochę bardziej skomplikowany niż w "Mikrotykach". Tam było więcej mowy ulicy, tu jest jej mniej, bo narratorzy są inni – mówi Paweł Sołtys "Pablopavo", autor książki "Nieradość".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Historie fandomowe" – obraz ważnego zjawiska polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 15:05
– Gdyby mierzyć popularność jakiegoś obszaru kultury poprzez jego obecność w głównym nurcie, nie znalazłaby się tam fantastyka. Gdyby zaś mierzyć siłę kultury aktywnością jej odbiorców, fantastyka jest jednym z najsilniejszych nurtów polskiej kultury, choćby z powodu fandomów – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski pierwiastek w Izraelu, czyli "Polanim"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 15:05
– Chciałam w tej książce pokazać te pomniejsze karty z historii Izraela, bo to one wydały mi się ważne. To one pokazują na ile ten polski gen został przeniesiony tam wraz z ludźmi – mówi Karolina Przewrocka-Aderet, autorka książki "Polanim. Z Polski do Izraela".
rozwiń zwiń