Wszystkie grzechy II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 15:00
– Świat prostytucji w dwudziestoleciu międzywojennym był bardzo skomplikowany. Panowała tam niezwykle szczegółowa hierarchia. Nie było wyraźnego podziału na świat biedy, zepsucia i na świat moralny. Te światy zdecydowanie się przenikały, a droga wiodąca z jednego świata do drugiego była szybsza, niż mogłoby się wydawać – mówił Paweł Rzewuski, historyk, filozof, autor książki "Grzechy Paryża Północy. Mroczne życie przedwojennej Warszawy".
Audio
  • Najstarszy zawód świata w XX-leciu międzywojennym (Trójkowy chuligan literacki)
Zatrzymani na polecenie władz administracyjnych żebracy, którzy przybyli do Warszawy na żebry pod cmentarzami w dzień zaduszny.
Zatrzymani na polecenie władz administracyjnych żebracy, którzy przybyli do Warszawy na żebry pod cmentarzami w dzień zaduszny.Foto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

"Grzechy Paryża Północy" Paweł Rzewuski, Wydawnictwo Literackie
"Grzechy Paryża Północy" Paweł Rzewuski, Wydawnictwo Literackie

Jaka była Warszawa międzywojnia? Czy romantyczny, ciepły obraz przedwojennego przestępcy ze stolicy ma coś wspólnego z ówczesną rzeczywistością? Opierając się na wielu szerzej nieznanych źródłach historycznych, Paweł Rzewuski kreśli żywy portret warszawskiego marginesu. Opisuje przyczyny biedy i niektórych przestępstw, problem prostytucji oraz handlu kobietami, a także najgłośniejsze morderstwa, przestępstwa i oszustwa rozgrywające się w "Paryżu Północy".

– "Grzechy Paryża Północy" pisałem z intencją spojrzenia w inny sposób na historię przedwojennej Warszawy. Nie widać w niej miasta pięknego i bogatego, a jeśli posiadającego przestępców to tylko takich którzy byli romantyczni, ale właśnie miasto przepełnione biedne, ciasne i brutalne. Jego piękno i moc nie tkwiła w fasadach domów i eleganckich pasażach ale w codziennej walce o polepszenie jakości życia i bezpieczeństwa swoich mieszkańców. I chociaż Paryż Północy był pełen grzechów, starano się je przezwyciężyć – tłumaczy autor.

W jaki sposób w okresie międzywojennym młodzi mężczyźni świętowali zdanie matury? Jak wówczas do zjawiska prostytucji odnosił się Kościół? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorem książki.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Paweł Rzewuski (historyk, filozof, autor książki "Grzechy Paryża Północy. Mroczne życie przedwojennej Warszawy")
Data emisji: 23.11.2019
Godzina emisji: 14.49

mat. prasowe/kr/mk

Czytaj także

Polski pierwiastek w Izraelu, czyli "Polanim"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 15:05
– Chciałam w tej książce pokazać te pomniejsze karty z historii Izraela, bo to one wydały mi się ważne. To one pokazują na ile ten polski gen został przeniesiony tam wraz z ludźmi – mówi Karolina Przewrocka-Aderet, autorka książki "Polanim. Z Polski do Izraela".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zakazana historia filozofów", czyli jak filozofowie zmieniają nasz świat

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 14:56
– Wymyśliłem sobie alternatywny świat, w którym myśli filozofów zmieniają rzeczywistość. Stąd pojawia się w tym świecie konieczność stworzenia instytucji, która kontroluje myśli filozofów – opowiada Tomasz Mazur, autor książki "Zakazana historia filozofów. Niestoicka powieść stoika". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile w "Panu Tadeuszu" metafizyki?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 14:56
– Prawdziwą drogę przez metafizycznego "Pana Tadeusza" musi odbyć każdy czytelnik na własną rękę. Ja ją odbyłem, swoje wrażenia z owej podróży opisałem, w księgach umieściłem i czytelnik zobaczy, czy zechce pójść za mną, ze mną, obok mnie, na moje spotkanie, albo też wręcz przeciwnie – mówi prof. Jan Tomkowski, autor ksiązki  "«Pan Tadeusz» – poemat metafizyczny".
rozwiń zwiń