Podróż po polskiej historii z Pawłem Jasienicą

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2020 06:50
– Proponuję lekturę Jasienicy w dość specyficznym kontekście. Wziąłem ze sobą "Polskę Jagiellonów" w podróż. Pomyślałem, że eseje Jasienicy stanowią znakomity przewodnik – powiedział Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Paweł Jasienica i jego eseje o Złotym Wieku Rzeczypospolitej (Trójkowy chuligan literacki)
Paweł Jasienica w 1963 roku
Paweł Jasienica w 1963 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Paweł Jasienica "Polska Jagiellonów", wyd.Prószyński i S-ka Paweł Jasienica "Polska Jagiellonów", wyd.Prószyński i S-ka

W kolejnej (po "Polsce Piastów") części słynnego cyklu esejów historycznych Paweł Jasienica kreśli dzieje dynastii Jagiellonów, która stworzyła w drugiej połowie XV wieku potężne imperium, obejmujące Polskę, Litwę, Czechy i Węgry. Było to pierwsze w dziejach Europy państwo wielu narodów, wiar i kultur. I był to prawdziwy Złoty Wiek Rzeczypospolitej – czas wielkich przemian, kształtowania się nowych form życia państwowego, rozwoju nauki i kultury. 

– Jasienica nie jest bogobojnym piewcą polskiej historii, a człowiekiem, który jest naszej historii niezwykle świadomy. Potrafi wydobyć najpiękniejsze karty, ale też nie boi się gromić nawet największych bohaterów – mówi Mateusz Matyszkowicz Te książki cały czas zachwycają pięknym językiem, a im dalej, tym więcej gorzkiej refleksji. Pięknym językiem, którym dzisiaj także moglibyśmy opowiadać o polskiej historii, dzięki któremu nasza debata publiczna mogła wyglądać zupełnie inaczej, być o wiele mądrzejsza – ocenia autor audycji.

***

Paweł Jasienica – Leon Lech Beynar, ps. Jasienica (ur. 10 listopada 1909 roku w Symbirsku, zm. 19 sierpnia 1970 roku w Warszawie) – polski pisarz historyczny, eseista i publicysta "Tygodnika Powszechnego". W czasie II wojny światowej oficer Armii Krajowej. W lipcu 1948 roku został aresztowany przez komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa i wypuszczony na wolność dzięki interwencji Bolesława Piaseckiego. Wstąpił do Stowarzyszenia Pax, z ramienia którego w 1950 roku zarządzał stowarzyszeniem Caritas. Od grudnia 1959 roku jeden z wiceprezesów Związku Literatów Polskich. Był również współredaktorem "Tygodnika Powszechnego" oraz działaczem i ostatnim prezesem Klubu Krzywego Koła (1962).

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 13.06.2020
Godzina emisji: 6.45

mat. prasowe/kr/gs


Czytaj także

Krzysztof Koehler o młodej polskiej poezji z początku lat 90. XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 15:12
– To było ugrupowanie poetów skupionych wokół periodyku "Brulion. Pisma nosem", które pod opiekę wzięło zaczynających wówczas twórców. Zamieszanie polegało na tym, że ci pisarze chcieli być postrzegani jako pewne środowisko literackie. Chyba nie wszyscy z nas mieli sprecyzowaną wizję, jaką chcemy realizować jako artyści, natomiast łączyła nas silna niechęć do wchodzenia w zastane sytuacje literackie – wspomina Krzysztof Koehler. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starożytność na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 07:00
– Niegdyś trudno było przejść drogę humanisty, jeśli nie uczyło się klasycznych języków. To ogromna łaska znać je i bezpośrednio doświadczać tej literatury. Jeśli jednak nie znamy ani łaciny, ani greki, miejmy "Antologię grecką"W. H. Audena na półce. Tu jest wszystko to, co powinien znać wykształcony człowiek – mówi Mateusz Matyszkowicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z ziemi polskiej do amerykańskiej. "Pułascy" i ich droga ku wolności

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 06:50
– Kazimierz Pułaski to kolejny polski bohater, który stał się bohaterem amerykańskim i, w zasadzie, byłby tak samo zapomniany jak Tadeusz Kościuszko – powiedział Mateusz Matyszkowicz, rozpoczynając swoją recenzję pierwszego tomu eposu "Pułascy" Wojciecha Kudyby.
rozwiń zwiń