Zrozumieć tożsamość człowieka XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 08:25
– Urodzony w 1944 roku Wilfried Georg Sebald nie posługiwał się swoimi imionami. Odszedł od nich, bo uważał je za nazbyt nazistowskie. Przez całe życie zmagał się z tym, z jakiego kraju pochodzi i jaka wina ciąży na Niemcach – mówi Mateusz Matyszkowicz.
Transport kolejowy czołgów niemieckich, rok 1940.
Transport kolejowy czołgów niemieckich, rok 1940.Foto: Polona

"Austerlitz" W.G. Sebald "Austerlitz" W.G. Sebald

Podczas drugiej wojny światowej pięcioletni Jacques Austerlitz trafia do Wielkiej Brytanii, gdzie adoptuje go rodzina walijskiego pastora. Gdy dowiaduje się o swoim żydowskim pochodzeniu, zaczyna rozumieć, dlaczego zawsze czuł się wyobcowany. Powrót do korzeni Austerlitz rozpocznie jednak dopiero po wielu latach. Zafascynowany architekturą dworców raz po raz przypomina sobie sytuacje, które skłaniają go do wędrówki w przeszłość. Czy pustka po utraconym życiu okaże się możliwa do wypełnienia?

Posłuchaj
02:05 _PR3_AAC 2020_07_04-06-47-52.mp3 "Austerlitz" W.G. Sebalda, czyli życie w cieniu zbrodni narodu (Trójkowy chuligan literacki)

 

W powieści "Austerlitz" W.G. Sebald w sobie tylko właściwy, zadziwiający sposób podąża śladem człowieka wykorzenionego, tworzy wizerunek człowieka boleśnie poszukującego domu. Losy Austerlitza są dla autora pretekstem do rozważań nad okrucieństwem, znaczeniem przypadku i historią minionego wieku. Tak jak w poprzednich książkach,
i tutaj Sebald tworzy swoją opowieść na granicy gatunków literackich, mieszając fikcję z faktami.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 4.07.2020
Godzina emisji: 

mat. prasowe/ml


Czytaj także

Jesień z książką "Lato z Homerem"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 07:55
– Sylvain Tesson pokazuje nam, że z Homera wynika wiele, a "Iliada" i "Odyseja" są prapradziadkami większości rzeczy, które czytaliśmy. Autor pokazuje nam też, że Homer jest źródłem radości i naszą biblioteką – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Szymański: ważne jest, by zabawić czytelnika

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 14:55
– Chciałem pokazać świat trochę ze swojej perspektywy zawodowej, trochę z perspektywy człowieka, który dużo czyta i może przypomnieć ciekawe informacje czy historie – mówi w rozmowie z Mateuszem Matyszkowiczem prof. Mikołaj Szymański, autor książki "Ab ovo. Antyk, Biblia etc.".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejście przez obsesje Emmanuela Carrere’a

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 07:45
"Dobrze jest mieć dokąd pójść" – to jedna z odpowiedzi, jakich udziela chińska Księga Przemian. A zatem ruszamy w drogę, którą poprowadzi nas spostrzegawczy kronikarz, bystry komentator, przenikliwy analityk, pisarz, który z największą swadą potrafi opowiadać najprostsze historie – Emmanuel Carrere.
rozwiń zwiń