Wielka wojna w tekstach Józefa Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 06:50
– "Gest rycerskiej tradycji" to felietony z lat 30., które wracają pamięcią do czasów wojennych. Tworzą spójną całość, którą można czytać dwojako: jako dziennik autora, lub analizę zjawiska, jakim była wielka wojna – mówi Mateusz Matyszkowicz.
Członkowie redakcji dziennika Słowo, od prawej strony: Bolesław Wit-Święcicki, Witold Tatarzyński, Józef Mackiewicz, Kazimierz Luboński, Hartung.
Członkowie redakcji dziennika "Słowo", od prawej strony: Bolesław Wit-Święcicki, Witold Tatarzyński, Józef Mackiewicz, Kazimierz Luboński, Hartung.Foto: NAC/Wacław Żyliński

"Gest rycerskiej tradycji" Józef Mackiewicz "Gest rycerskiej tradycji" Józef Mackiewicz

Gest rycerskiej tradycji różni się koncepcją od wcześniejszych tomów wybranych artykułów ze "Słowa". W tamtych teksty były drukowane w takiej kolejności, w jakiej się ukazywały, ten tom zaś zawiera felietony o Wielkiej Wojnie, uporządkowane w miarę możliwości według chronologii wydarzeń, z których kilka przypada już na lata 1919-1920, natomiast w jego drugiej części pt. "Echa wojny", oprócz paru wyjątków, chronologia wydarzeń jest zgodna z datą publikacji. Niejakim uzupełnieniem felietonów z części pierwszej jest kilka opowiadań w tomie "Tajemnica żółtej wilii". Teksty zebrane w tym zbiorze zostały napisane w latach 30.

Posłuchaj
03:24 PR3_MPLS 2020_08_08-06-43-40.mp3 Wielka wojna oczami Józefa Mackiewicza (Trójkowy chuligan literacki)

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 8.08.2020
Godzina emisji: 6.46

mat. prasowe/ml


Czytaj także

Wiesław Helak: Kresy to dla mnie mała ojczyzna

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 08:00
Wiesław Helak jest pisarzem powieści historycznych. Niedawno ukazała się jego najnowsza powieść "Nad Zbruczem". Czy jest to również jego najbardziej osobista książka?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chack", czyli opowieść o upadku I Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 15:00
Gościem audycji "Trójkowy chuligan literacki" był Prof. Włodzimierz Bolecki, autor książki "Chack. Gracze. Opowieść o szulerach".
rozwiń zwiń