"Książki zbójeckie" Wojciecha Karpińskiego, czyli jak przemienia nas literatura

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 08:03
–  Książki zbójeckie u Adama Mickiewicza to te, które zmieniają nas i całe nasze życie, sprawiają, że z jednej postaci możemy się przeistoczyć w drugą – mówi Mateusz Matyszkowicz. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Don Pablo

Okładka "Książek zbójeckich " Wojciecha Karpińskiego Okładka "Książek zbójeckich " Wojciecha Karpińskiego

–  18 sierpnia zmarł Wojciech Karpiński, wybitny polski eseista, wytrawny badacz kultury, związany przez lata z paryską "Kulturą". Uważnie wybrał on sobie kilku pisarzy, twórców kultury, z którymi żył i z którymi rodził się wciąż na nowo  – mówi Mateusz Matyszkowicz. 


Posłuchaj
02:01 _PR3_AAC 2020_08_22-06-50-56 chuligan.mp3 To dzięki literaturze rodzimy się wciąż na nowo. Pisarstwo Wojciecha Karpińskiego (Trójkowy chuligan literacki)

 

Jego książki zbójeckie nie zmieniły go tylko raz, ale zmieniały całe życie, ich autorami byli: Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Gustaw Herling-Grudziński, Józef Czapski, Konstanty Jeleński, Aleksander Wat, Jerzy Stempowski.

Mateusz Matyszkowicz: Wojciech Karpiński był czytelnikiem uważnym. Całe jego pisarstwo poświęcone jest tym wielkim

"Książki zbójeckie" Karpińskiego to tom esejów, jego prywatna historia literatury, wskazująca najmocniejsze strony polskiej poezji i prozy i pozwalająca odnaleźć wśród książek to, co prawdziwie bliskie. 


***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 22.08.2020
Godzina emisji: 8.51

materiału prasowe/gs

Czytaj także

"Nim wstanie dzień". Powstanie Warszawskie w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 06:50
– W tym zadziwiającym świecie jest legenda o Warsie i Sawie i słodkie kotki przechadzające się po mieście, a jednocześnie krwawe ślady i demony jak z najstraszniejszych horrorów. To jedna z prób pogodzenia się z tragedią Powstania Warszawskiego w komiksie – mówi Mateusz Matyszkowicz o wydawnictwie "Nim wstanie dzień".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka wojna w tekstach Józefa Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 06:50
– "Gest rycerskiej tradycji" to felietony z lat 30., które wracają pamięcią do czasów wojennych. Tworzą spójną całość, którą można czytać dwojako: jako dziennik autora, lub analizę zjawiska, jakim była wielka wojna – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie było lato sto lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 06:50
– Latem 1920 roku było gorąco, ale i groźnie – tak, że nie sposób sobie to dzisiaj wyobrazić – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń