"Lata nauki Wilhelma Meistra", czyli obowiązkowa powieść formacyjna

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 08:03
– Zmarła w ostatnim czasie Maria Janion poświęciła całe swoje życie badaniu romantyzmu, romantyczności i tego, jakie piętno wywarły one na naszej kulturze i na naszym imaginarium – mówi Mateusz Matyszkowicz. 
Paul Gustav Rudolf Bosselt, niemiecki rzeźbiarz z popiersiem Johanna Wolfganga von Goethe
Paul Gustav Rudolf Bosselt, niemiecki rzeźbiarz z popiersiem Johanna Wolfganga von GoetheFoto: NAC/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

"Lata nauki Wilhelma Meistra" Johann Wolfgang von Goethe "Lata nauki Wilhelma Meistra" Johann Wolfgang von Goethe

– Całe życie poświęcone romantyczności to także lata poświęcone nieustannej lekturze. Na pewno, należały do nich "Lata nauki Wilhelma Meistra" Goethego – książka, która w końcu ukazuje się w pełnym polskim przekładzie – ocenia Mateusz Matyszkowicz.

Posłuchaj
01:43 PR3_MPLS 2020_08_29-06-51-47.mp3 "Lata nauki Wilhelma Meistra" – wybitne dzieło niemieckiego romantyzmu wreszcie po polsku (Trójkowy chuligan literacki)

–  "Lata nauki Wilhelma Meistra" to powieść formacyjna dla każdego, nawet jeżeli ta formacja zakończy się klęską – podsumowuje autor audycji. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 29.08.2020
Godzina emisji: 6.47

materiału prasowe/ml

Czytaj także

"Nim wstanie dzień". Powstanie Warszawskie w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 06:50
– W tym zadziwiającym świecie jest legenda o Warsie i Sawie i słodkie kotki przechadzające się po mieście, a jednocześnie krwawe ślady i demony jak z najstraszniejszych horrorów. To jedna z prób pogodzenia się z tragedią Powstania Warszawskiego w komiksie – mówi Mateusz Matyszkowicz o wydawnictwie "Nim wstanie dzień".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka wojna w tekstach Józefa Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 06:50
– "Gest rycerskiej tradycji" to felietony z lat 30., które wracają pamięcią do czasów wojennych. Tworzą spójną całość, którą można czytać dwojako: jako dziennik autora, lub analizę zjawiska, jakim była wielka wojna – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie było lato sto lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 06:50
– Latem 1920 roku było gorąco, ale i groźnie – tak, że nie sposób sobie to dzisiaj wyobrazić – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń