Zrozumieć, czym jest humor

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 07:00
– Dowcip wyróżnia ludzi. Człowiek jest istotą śmiejącą się. Gdybyśmy wyobrazili sobie maszynę obdarzoną sztuczną inteligencją, ciężko wyobrazić sobie, że będzie miała poczucie humoru – mówi Mateusz Matyszkowicz. 
Ośrodka poczucia humoru w mózgu jeszcze nie odkryto, jednak bezdyskusyjne są jego związki z inteligencją
Ośrodka poczucia humoru w mózgu jeszcze nie odkryto, jednak bezdyskusyjne są jego związki z inteligencjąFoto: Dean Drobot/Shutterstock.com

– Reginald Adams, Daniel Dennett i Matthew Hurley w swojej książce "Filozofia dowcipu. Humor jako siła napędowa umysłu" stworzyli wielką monografię, która, być może, nie skrzy się od humoru, ale na pewno pozwala go zrozumieć – opowiada Mateusz Matyszkowicz.


 Reginald Adams, Daniel Dennett i Matthew Hurley "Filozofia dowcipu. Humor jako siła napędowa umysłu" Reginald Adams, Daniel Dennett i Matthew Hurley "Filozofia dowcipu. Humor jako siła napędowa umysłu"

Humor i śmiech stanowią jedną z cech przynależnych wyłącznie gatunkowi ludzkiemu. Nie wszyscy jednak śmiejemy się z tych samych rzeczy, a przynajmniej uważamy je za zabawne w różnym stopniu. Od czego zatem zależy poczucie humoru? Od inteligencji, cech wrodzonych, a może płci? Czy da się odpowiedzieć na pytanie, jak działa ten proces z neuronaukowego punktu widzenia?


Posłuchaj
01:44 PR3_MPLS 2020_09_05-06-48-23.mp3 Czym jest poczucie humoru? (Trójkowy chuligan literacki)

 

W swej błyskotliwej książce autorzy proponują poznawcze i ewolucyjne wyjaśnienie tego zjawiska. Ich zdaniem powstało ono w odpowiedzi na problemy, które pojawiły się z chwilą, gdy nasi praprzodkowie uzyskali możliwość nieszablonowego myślenia. Przedstawiając swoją własną teorię, analizują żarty, przy których czytelnik nie raz się ubawi lub przynajmniej uśmiechnie, w zależności oczywiście od poczucia humoru...

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 5.09.2020
Godzina emisji: 6.47

materiału prasowe/ml/kr

Czytaj także

"Nim wstanie dzień". Powstanie Warszawskie w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 06:50
– W tym zadziwiającym świecie jest legenda o Warsie i Sawie i słodkie kotki przechadzające się po mieście, a jednocześnie krwawe ślady i demony jak z najstraszniejszych horrorów. To jedna z prób pogodzenia się z tragedią Powstania Warszawskiego w komiksie – mówi Mateusz Matyszkowicz o wydawnictwie "Nim wstanie dzień".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka wojna w tekstach Józefa Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 06:50
– "Gest rycerskiej tradycji" to felietony z lat 30., które wracają pamięcią do czasów wojennych. Tworzą spójną całość, którą można czytać dwojako: jako dziennik autora, lub analizę zjawiska, jakim była wielka wojna – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie było lato sto lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 06:50
– Latem 1920 roku było gorąco, ale i groźnie – tak, że nie sposób sobie to dzisiaj wyobrazić – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń