Andrzej Dobosz krótko, ale treściwie. "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 07:00
Andrzeja Dobosza znają wszyscy miłośnicy kultowego filmu "Rejs", gdzie zagrał pamiętnego Filozofa. Miłośnicy literatury zaś znają go m.in. ze zbioru "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów". 
Andrzej Dobosz
Andrzej DoboszFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Andrzej Dobosz (ur. w 1935 roku w Warszawie) to znakomity felietonista, uczeń Słonimskiego, Kołakowskiego i Kotta, kolega po piórze (i nie tylko) Herberta, Jana Józefa Lipskiego i Giedroycia – zna go grupa mniej liczna, ale za to na wagę złota, bo oddana.

Aby uzależnić się od pisarstwa Andrzeja Dobosza, celności spostrzeżeń, rzeczowości (wyrażonej np. informacjami o formacie, grubości i wadze książki), a także złośliwości, którą potrafi niuansować jak skalę szarości – potrzeba niewiele, praktycznie wystarczy przeczytać jego jeden felieton. 


"Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów" Andrzej Dobosz, Państwowy Instytut Wydawniczy "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów" Andrzej Dobosz, Państwowy Instytut Wydawniczy
Posłuchaj
02:51 2020_09_26-06-51-00_Trojkowy_chuligan_literacki.mp3 Historie i obserwacje w esejach Andrzeja Dobosza (Trójkowy chuligan literacki)

 

– "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów" to historie i obserwacje. Andrzej Dobosz od lat 50. bardzo uważnie obserwuje i zapisuje to, co dzieje się z nami, z naszym otoczeniem intelektualnym, jak zachowuje się ten, co pisze. Autor potrafi w zwartej, kilku stronicowej formie zawrzeć to, co inni w ogromnych męczarniach robili czasem przez wiele miesięcy na stronach stu kilkudziesięciu – ocenia Mateusz Matyszkowicz. – Napisanie kilku dobrych stron jest znacznie trudniejsze niż napisanie eseju na 200 stron. Wobec tego te felietony zasługują na nazwę esejów – dodaje.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 26.09.2020
Godzina emisji: 6.51

materiału prasowe/kr

Czytaj także

"Lata nauki Wilhelma Meistra", czyli obowiązkowa powieść formacyjna

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 08:03
– Zmarła w ostatnim czasie Maria Janion poświęciła całe swoje życie badaniu romantyzmu, romantyczności i tego, jakie piętno wywarły one na naszej kulturze i na naszym imaginarium – mówi Mateusz Matyszkowicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zrozumieć, czym jest humor

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 07:00
– Dowcip wyróżnia ludzi. Człowiek jest istotą śmiejącą się. Gdybyśmy wyobrazili sobie maszynę obdarzoną sztuczną inteligencją, ciężko wyobrazić sobie, że będzie miała poczucie humoru – mówi Mateusz Matyszkowicz. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie po polskim Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 07:00
– "Ostatnie lata polskiego Wilna" to przewodnik po mieście, którego już nie ma. Nie jest to jednak przewodnik prawdziwy, bo to miasto nie przestało być do końca polskie – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń