Słodkie dzieciństwo pod niebem Prowansji

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 07:00
– Kiedy kilkanaście lat temu we Francji zrobiono plebiscyt na najpopularniejszą francuską książkę, "Chwała mojego ojca" Marcela Pagnola znalazła się na 11. miejscu, tuż za "Trzema muszkieterami" – mówi Mateusz Matyszkowicz.
Wieś w Prowansji
Wieś w ProwansjiFoto: Shutterstock.com/Zdenek Matyas Photography

Marcel Pagnol "Chwała mojego ojca i Zamek mojej matki" Marcel Pagnol "Chwała mojego ojca i Zamek mojej matki"

"Chwała mojego ojca" (wydane w Polsce również pod tytułem "Mój dzielny tata") i "Zamek mojej matki" to dwie pierwsze części wspomnień Pagnola. Autor wraca w nich do rodzinnej Prowansji, magicznej krainy dzieciństwa, i jej mieszkańców, którzy byli barwnymi wzorami jego literackich i filmowych postaci.

Pierwsze wakacje w górach, pierwsze polowanie, pierwsza przyjaźń, rodzinne sprzeczki i przygody… Mały Marcel razem z ojcem i wujem tropi kuropatwy skalne w górach, buduje pułapki ze swoim przyjacielem Lili i planuje wielką ucieczkę, która ma uwolnić ich obu od zbliżającej się wielkimi krokami szkoły. Przeżywa mrożącą krew w żyłach wyprawę do zamku i cierpi katusze, zmagając się z nauką ortografii oraz higienicznymi i zdrowotnymi zaleceniami swojej mamy.

– Pagnol przenosi nas do świata dzieciństwa, który z jednej strony jest okrutny, ale z drugiej ciepły i przyjazny. To także podróż do rzeczywistości, w której można akceptować swoje słabości i cieszyć się sobą i swoją obecnością. "Chwała mojego ojca" i "Zamek mojej matki" to powieści, które wprowadzają nas do tego świata i od których warto zacząć swoją przygodę z tym autorem – zachęca redaktor Matyszkowicz.


Posłuchaj
03:16 PR3_MPLS 2020_10_17-06-51-22.mp3 Wspomnienia z dzieciństwa Marcela Pagnola (Trójkowy chuligan literacki)

 

Powieści i filmy Marcela Pagnola to we Francji klasyka humorystyki i nieco ironicznego, ale jednocześnie ciepłego i nacechowanego zrozumieniem podejścia do życiowych dramatów i perypetii. Jego proza to gratka dla miłośników humoru rodem z filmów z Louisem de Funèsem i opowiadań o Mikołajku. Do porównania ze słynnym cyklem René Goscinny’ego skłania również fakt, że okładki do wszystkich książek Pagnola projektował Jean-Jacques Sempé.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 17.10.2020
Godzina emisji: 6.51

materiału prasowe/ml

Czytaj także

Wspomnienie po polskim Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 07:00
– "Ostatnie lata polskiego Wilna" to przewodnik po mieście, którego już nie ma. Nie jest to jednak przewodnik prawdziwy, bo to miasto nie przestało być do końca polskie – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Dobosz krótko, ale treściwie. "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 07:00
Andrzeja Dobosza znają wszyscy miłośnicy kultowego filmu "Rejs", gdzie zagrał pamiętnego Filozofa. Miłośnicy literatury zaś znają go m.in. ze zbioru "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Panny z «Wesela»", czyli powrót do Bronowic

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 07:00
– Dostęp do polskości, którą opisuje w swojej książce Monika Śliwińska, jest ograniczony i być może dlatego gorzej rozumiemy takie utwory jak "Wesele" Wyspiańskiego, a przez to i samych siebie – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń