Spacer po Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 07:00
– Edward Rutherfurd, autor "Paryża" i "Londynu", napisał też biografię Nowego Jorku. I jak zwykle, opowiada historię miasta przez historie fikcyjnych rodzin, z pokolenia na pokolenie – mówi Mateusz Matyszkowicz.
Nowy Jork, widok na Central Park
Nowy Jork, widok na Central ParkFoto: Shutterstock/Photo Spirit

New York in 4K/Around The World 4K

Edward Rutherfurd "Nowy Jork" Edward Rutherfurd "Nowy Jork"

Edward Rutherfurd opisuje niezwykłą historię, która zaczyna się od majestatycznych pustkowi Nowego Świata, a kończy na drapaczach chmur miasta, które nigdy nie zasypia. Opowiada o drobnych szczegółach dnia codziennego, zarówno z czasów dawno minionych, jak i współczesności, w której życie pędzi z zawrotną szybkością.

Jego pióro ożywia przed nami barwną historię czterech stuleci. Rutherfurd wplata w swoją opowieść losy wymyślonych bohaterów i prawdziwych postaci, towarzyszy im w kolejnych wzlotach i upadkach, tak mocno połączonych z dziejami miasta. Jego książka mówi o tym, jak w ciągu czterystu lat Nowy Jork stał się stolicą świata, przez jednych kochanym, przez innych znienawidzonym do tego stopnia, że chcieli go zniszczyć.

Posłuchaj
01:57 PR3_MPLS 2020_10_31-06-38-27.mp3 Nowy Jork oczami "biografa miast" (Trójkowy chuligan literacki)

 

shutterstock Nowy Jork 1200.jpg
Radiowa Trójka z wizytą w Nowym Jorku!

W tej epickiej opowieści o Nowym Jorku jak w soczewce skupia się historia Ameryki. Edward Rutherfurd urodził się w angielskim Salisbury, nad którym góruje słynna średniowieczna katedra. Studiował w Cambridge i kalifornijskim Stanford. Próbował pisać, pracując jednocześnie w branży wydawniczej.

W końcu, w 1983 roku, porzucił pracę, żeby osiąść w domu rodzinnym i poświęcić się pisaniu "Sarum", powieści historycznej obejmującej okres dziesięciu tysięcy lat, rozgrywającej się w okolicy Stonehenge. Gdy książka ukazała się cztery lata później, od razu trafiła na listy światowych bestsellerów. Od tego czasu Rutherfurd napisał sześć poczytnych powieści, w tym "Russka", 'London" i "Paryż".

– Jeżeli ktoś już czytał Rutherfurda, wie, że z nim chodzi się po mieście. Odkryłem, że gdy oddaję się lekturze jego książek, mam uruchomioną aplikację, za pomocą której mogę sobie spacerować razem z bohaterami jego książek. Myślę, że to dobra zachęta, by sięgnąć po tę biografię Nowego Jorku – dodaje Mateusz Matyszkowicz.

The New York City Evolution Animation/Myles Zhang

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 31.10.2020
Godzina emisji: 6.35

materiału prasowe/ml

Czytaj także

Wspomnienie po polskim Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 07:00
– "Ostatnie lata polskiego Wilna" to przewodnik po mieście, którego już nie ma. Nie jest to jednak przewodnik prawdziwy, bo to miasto nie przestało być do końca polskie – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Dobosz krótko, ale treściwie. "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 07:00
Andrzeja Dobosza znają wszyscy miłośnicy kultowego filmu "Rejs", gdzie zagrał pamiętnego Filozofa. Miłośnicy literatury zaś znają go m.in. ze zbioru "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Panny z «Wesela»", czyli powrót do Bronowic

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2020 07:00
– Dostęp do polskości, którą opisuje w swojej książce Monika Śliwińska, jest ograniczony i być może dlatego gorzej rozumiemy takie utwory jak "Wesele" Wyspiańskiego, a przez to i samych siebie – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń