J.R.R. Tolkien: listy, które wiele tłumaczą

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 07:00
Znakomity pisarz, znany i wielbiony jest przede wszystkim jako twórca fantastycznego Świata Śródziemia, był także niezwykle płodnym i ciekawym epistolografem. Jego obfita korespondencja z przyjaciółmi, również w większości literatami, okazuje się przy okazji znakomitym dopełnieniem jego książek.
J.R.R. Tolkien Listy, wydawnictwo Zysk i S-ka
J.R.R. Tolkien "Listy", wydawnictwo Zysk i S-kaFoto: mat. promocyjne

tolkien hobbit 1200.jpg
"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

J.R.R. Tolkien, twórca bajecznego Śródziemia, przedstawionego m.in. w "Hobbicie", trylogii "Władca Pierścieni" oraz "Silmarillionie", był jednym z najwytrwalszych korespondentów w XX w. Pisał do swoich wydawców, rodziny, przyjaciół (m.in. do C.S. Lewisa, W.H. Audena i Naomi Mitchison) oraz do miłośników swych książek. Listy przedstawiają fascynujący portret Tolkiena jako gawędziarza, uczonego, katolika, ojca i uważnego obserwatora otaczającego go świata. 


Posłuchaj
01:56 2020_11_07 06_50_07_PR3_Trojkowy_Chuligan_Literacki.mp3 O czym pisał w swoich listach JRR Tolkien? (Trójkowy Chuligan Literacki)

– Te listy pozwalają nam odczytać powieści Tolkiena w zupełnie nowy sposób: widzimy je w pełnym kontekście kulturowym i historycznym. Przestajemy patrzeć na Tolkiena, jako na człowieka oderwanego od rzeczywistości, akademika, który badając starożytne języki, skonstruował sobie świat baśniowy, fantastyczny i w tym świecie mieszkał z dala od wszystkich – mówi Mateusz Matyszkowicz. 

J.R.R. Tolkien 1964 Interview/YouTube Sidh


– Listy pokazują, jak mocno świat, który tworzył Tolkien, był związany z silnym doświadczeniem XX-wiecznego zła . I jaką był obroną dla pisarza, bardzo głębokiego filozofa a zarazem szczerze przywiązanego do kościoła katolickiego – dodaje krytyk. 

JRR Tolkien 1892-1973 – A Study Of The Maker Of Middle-earth/You Tube MiddleOfMiddleEarth


***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 7.11.2020
Godzina emisji: 6.50

mat. prasowe/pr

Czytaj także

Historia i teraźniejszość polskiej fantastyki

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 17:25
- Fantastyka była kiedyś jedyną inteligentną literaturą, którą udawało się znaleźć na półkach księgarń. Była oczywiście klasyka, wielkie nazwiska, ale jedynie fantastyka była zarówno mądra, jak i pisana w przystępny sposób - powiedział krytyk filmowy Kamil Śmiałkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fantastyka. Antidotum na wyzwania współczesności

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 16:50
- Literatura fantastyczna odpowiada na potrzebę współczesności, czyli chęć oderwania się od ciężkiej i ponurej rzeczywistości - twierdzi historyk i fantasta Adam Przechrzta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspaniałe miejsca, które nie istnieją

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2019 07:48
– "Słownik miejsc wyobrażonych" Alberto Manguela i Gianniego Guadalupiego to książka, która notuje wiele miejsc, w których chciałbym się znaleźć, ale mogą być z tym pewne problemy, bo ktoś kiedyś je sobie wymyślił – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Maciej Kawecki: tezy Stanisława Lema są aktualne do dziś

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 09:41
- Znajduję aktualność jego tez i to nawet nie tych najbardziej znanych, tych najbardziej rozpowszechnionych, ale znajduję aktualność takich tez bardziej filozoficznych, pogłębionych w tej literaturze. Tego, do czego doprowadza nas życie w bańkach informacyjnych, w których wszyscy funkcjonujemy dzisiaj - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Instytutu Lema.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 05:45
83 lata temu w brytyjskich księgarniach ukazało się pierwsze wydanie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Obok trylogii "Władca Pierścieni" tego samego autora to jedna z najsłynniejszych powieści fantasy, dzieło kultowe, które spopularyzowało gatunek i utrwaliło jego czołowe miejsce w kulturze masowej XX i XXI wieku.
rozwiń zwiń