Daleko od brzegu – wyprawy starożytnych w książce Raimunda Schulza

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 06:29
– Do niedawna obowiązywało przekonanie, że starożytni podróżnicy nie zapuszczali się daleko – tymi słowami "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz rozpoczął swój cotygodniowy felieton. Raimund Schulz w swojej książce "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie" dowiódł, że było wręcz przeciwnie.
Raimund Schulz Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie Państwowy Instytut Wydawniczy
Raimund Schulz "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie" Państwowy Instytut WydawniczyFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
01:41 2020_11_28-06-20-50_Trojkowy_chuligan_literacki.mp3 W niezwykłym świecie starożytnych podróży (Trójkowy, chuligan literacki)

pompeje 1200 FREE.jpg
Sensacyjne odkrycie w Pompejach

Podróże antycznych bohaterów od razu kojarzymy z Odyseuszem. Tymczasem Raimund Schulz w publikacji "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie" pokazuje, że prawdziwych Odyseuszy było całkiem wielu. Na wyprawy w nieznane, na odkrywcze przygody, na przecieranie nowych szlaków kupieckich decydowali się śmiałkowie greccy, feniccy, chińscy, indyjscy czy wreszcie Rzymianie. Ich dokonania autor starannie zebrał, śledząc przekazy ze wszystkich bez mała kultur starożytnych.

– Niezwykły świat starożytnych podróży pokazuje nam, jak bardzo człowiek otwiera swój umysł, całą swoją duszę, w momencie, kiedy przestrzeń geograficzna przestaje stanowić dla niego barierę. Im dalej podróżujemy, im bardziej się zapuszczamy, mocniej łakniemy nowych lądów, tym nasz umysł pracuje intensywniej i sami jesteśmy szersi i więksi wewnętrznie – mówił Mateusz Matyszkowicz.

Zdumiewa rozmach tych wypraw i ich opisów – od koła podbiegunowego na północy do południowych krańców Afryki, od wysp atlantyckich do dalekich Chin. Rzecz opisana barwnie i wciągająco, by czytelnik też mógł zakosztować smaku antycznych przygód w podróży i poczuł się odkrywcą.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 28.11.2020
Godzina emisji: 6.20

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Andrzej Dobosz krótko, ale treściwie. "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 07:00
Andrzeja Dobosza znają wszyscy miłośnicy kultowego filmu "Rejs", gdzie zagrał pamiętnego Filozofa. Miłośnicy literatury zaś znają go m.in. ze zbioru "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słodkie dzieciństwo pod niebem Prowansji

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 07:00
– Kiedy kilkanaście lat temu we Francji zrobiono plebiscyt na najpopularniejszą francuską książkę, "Chwała mojego ojca" Marcela Pagnola znalazła się na 11. miejscu, tuż za "Trzema muszkieterami" – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J.R.R. Tolkien: listy, które wiele tłumaczą

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 07:00
Znakomity pisarz, znany i wielbiony jest przede wszystkim jako twórca fantastycznego Świata Śródziemia, był także niezwykle płodnym i ciekawym epistolografem. Jego obfita korespondencja z przyjaciółmi, również w większości literatami, okazuje się przy okazji znakomitym dopełnieniem jego książek.
rozwiń zwiń