Hermes, łódzki bóg złodziei

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 06:45
Hermes jest znany jako grecki bóg handlowców i opiekun podróżników. Ale warto też pamiętać, że był również bogiem złodziei, a szerzej - ludzi z półświatka, ludzi z cienia. Być może właśnie dlatego jest również jednym z patronów Łodzi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

fabrykanci 1200.jpg
Burzliwe dzieje łódzkich fabrykantów

Hermesa można dostrzec na wielu łódzkich gzymsach, klamkach. Ale jest też inny Hermes: najsłynniejszy z łódzkich złodziei.


Posłuchaj
01:21 2020_12_05 06_24_04_PR3_Trojkowy_chuligan_literacki.mp3 Mariola Popińska, Henryk Szulc "Hermes" (Trójkowy chuligan literacki)

Łódzki półświatek, gangsterskie uniwersum jest zupełnie inne od tego, które znamy choćby z filmów Martina Scorsese. Tutaj jada się parówki podgrzewane w mikrofali, bawi się w kręgielni, chociaż dobrej brandy i whiskey także nie brakuje. Taki właśnie jest świat powieści "Hermes" Marioli Popińskiej i Henryka Szulca, inspirowanej historią polskiej mafii i łódzkiego świata złodziejaszków.


Mariola Popińska, Henryk Szulc "Hermes" Mariola Popińska, Henryk Szulc "Hermes"

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 5.12.2020
Godzina emisji: 6.24

pr

Czytaj także

J.R.R. Tolkien: listy, które wiele tłumaczą

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 07:00
Znakomity pisarz, znany i wielbiony jest przede wszystkim jako twórca fantastycznego Świata Śródziemia, był także niezwykle płodnym i ciekawym epistolografem. Jego obfita korespondencja z przyjaciółmi, również w większości literatami, okazuje się przy okazji znakomitym dopełnieniem jego książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruno Schulz: chwilę przed sukcesem, niedługo przed śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 06:45
W 1938 roku Bruno Schulz zawitał do Paryża. W tym samym roku był tam też Leopold Tyrmand. Z tego, co wiadomo, te dwie tak ważne dla polskiej kultury, choć zarazem tak diametralnie różne od siebie osoby nigdy się nie spotkały, chociaż, jak widać, bywały w tych samych miastach i miejscach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daleko od brzegu – wyprawy starożytnych w książce Raimunda Schulza

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 06:29
– Do niedawna obowiązywało przekonanie, że starożytni podróżnicy nie zapuszczali się daleko – tymi słowami "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz rozpoczął swój cotygodniowy felieton. Raimund Schulz w swojej książce "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie" dowiódł, że było wręcz przeciwnie.
rozwiń zwiń