Arcydzieła napisane w kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 06:45
Herman Melville znany jest przede wszystkim jako autor "Moby Dicka", powieści która przyniosła mu światową sławę. Niestety - dopiero po śmierci. Za życia pisarz często musiał się borykać z problemami finansowymi. Ale, jak się okazuje, to także może być impuls do stworzenia arcydzieła.
Herman Melville
Herman MelvilleFoto: Domena publiczna

J.R.R. Tolkien Listy Zysk i S-ka 1200 .jpg
J.R.R. Tolkien: listy, które wiele tłumaczą

W 1853 roku Herman Melville znalazł się w poważnych tarapatach. Brak pieniędzy, niepowodzenie powieści "Pierre", trzecie dziecko w drodze – to nie były dobre perspektywy na przyszłość. Nawiązał więc współpracę z dwoma miesięcznikami literackimi, dla których w ciągu dwóch i pół roku napisał 16 opowiadań.


Posłuchaj
02:12 2020_12_12 06_23_20_Trojkowy_chuligan_literacki.mp3 Herman Melville "Nowele i opowiadania" (Trójkowy chuligan literacki)

To znakomite opowiadania, z których dwa – "Kopista Bartleby" i "Benito Cereno" – trafiły do historii literatury. Oba mocne, oba wciąż inspirujące, choć pozostałe również mogą zachwycić. Po raz pierwszy te krótkie formy Melville'a zostały zebrane w jednym tomie, wszystkie także w nowych przekładach.


Herman Melville "Nowele i opowiadania" Herman Melville "Nowele i opowiadania"

"Nowele i opowiadania" Hermana Melville'a to książka, którą warto mieć na półce. Choćby po to, aby co pewien czas sięgnąć do niej, przeczytać jedną z tych krótkich form i uświadomić sobie, że małe też jest piękne. I może być doskonałe.

Hermana Melville'a "Nowele i opowiadania"/YouTube Państwowy Instytut Wydawniczy


***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 12.12.2020
Godzina emisji: 6.23

pr

Czytaj także

Słodkie dzieciństwo pod niebem Prowansji

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 07:00
– Kiedy kilkanaście lat temu we Francji zrobiono plebiscyt na najpopularniejszą francuską książkę, "Chwała mojego ojca" Marcela Pagnola znalazła się na 11. miejscu, tuż za "Trzema muszkieterami" – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bruno Schulz: chwilę przed sukcesem, niedługo przed śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 06:45
W 1938 roku Bruno Schulz zawitał do Paryża. W tym samym roku był tam też Leopold Tyrmand. Z tego, co wiadomo, te dwie tak ważne dla polskiej kultury, choć zarazem tak diametralnie różne od siebie osoby nigdy się nie spotkały, chociaż, jak widać, bywały w tych samych miastach i miejscach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daleko od brzegu – wyprawy starożytnych w książce Raimunda Schulza

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 06:29
– Do niedawna obowiązywało przekonanie, że starożytni podróżnicy nie zapuszczali się daleko – tymi słowami "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz rozpoczął swój cotygodniowy felieton. Raimund Schulz w swojej książce "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie" dowiódł, że było wręcz przeciwnie.
rozwiń zwiń