Piękny i mocny "Sen wioski Ding" Y. Lianke

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 06:45
– Opis tej historii pokazuje, że Chin nie da się zrozumieć literaturą realistyczną, i trzeba sięgnąć po realizm magiczny. To dopiero magią można zrozumieć, czym jest dzisiaj epidemia i czym są Chiny – mówił Mateusz Matyszkowicz w swoim cotygodniowym felietonie, którego główną postacią był Yan Lianke i jego powieść "Sen wioski Ding".
Sen wioski Ding Yan Lianke, Państwowy Instytut Wydawniczy
"Sen wioski Ding" Yan Lianke, Państwowy Instytut WydawniczyFoto: mat. promocyjne

chiny partia komunistyczna free 1200
Fakty i mity o współczesnych Chinach

"Sen wioski Ding" to książką jednego z najbardziej utalentowanych i cenzurowanych współczesnych autorów chińskich. Oparta na prawdziwych wydarzeniach z końca lat 90. – epidemii AIDS dziesiątkującej całe wsie, których mieszkańcy starali się wyjść ze skrajnej nędzy, sprzedając osocze.


Posłuchaj
01:05 2020_12_19-06-18-40_Trojkowy_chuligan_literacki.mp3 Mateusz Matyszkowicz poleca "Sen wioski Ding" Yana Lianke (Trójkowy chuligan literacki)

 

Yan Lianke – były oficer chińskiego wojska, a obecnie pisarz na emigracji stworzył powieść o śmierci, odpowiedzialności, winie bez kary i bezduszności nowych Chin, które pogardę dla człowieka łączą z kultem pieniądza. "Sen wioski Ding" to proza urzekająca pięknem, na poły oniryczna, jednak na tyle mocna i wierna rzeczywistości, by trafić na listę książek w ChRL zakazanych.

Yan Lianke Interview: Understand the Enemy/Louisiana Channel

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 19.12.2020
Godzina emisji: 6.18

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Daleko od brzegu – wyprawy starożytnych w książce Raimunda Schulza

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 06:29
– Do niedawna obowiązywało przekonanie, że starożytni podróżnicy nie zapuszczali się daleko – tymi słowami "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz rozpoczął swój cotygodniowy felieton. Raimund Schulz w swojej książce "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie" dowiódł, że było wręcz przeciwnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hermes, łódzki bóg złodziei

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 06:45
Hermes jest znany jako grecki bóg handlowców i opiekun podróżników. Ale warto też pamiętać, że był również bogiem złodziei, a szerzej - ludzi z półświatka, ludzi z cienia. Być może właśnie dlatego jest również jednym z patronów Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcydzieła napisane w kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 06:45
Herman Melville znany jest przede wszystkim jako autor "Moby Dicka", powieści która przyniosła mu światową sławę. Niestety - dopiero po śmierci. Za życia pisarz często musiał się borykać z problemami finansowymi. Ale, jak się okazuje, to także może być impuls do stworzenia arcydzieła.
rozwiń zwiń