Nowy Jork. Symbol naszej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 06:45
– To tylko pozornie książka architekta o Nowym Jorku. Pozornie, bo sięga o wiele głębiej, pozwala lepiej zrozumieć naturę ludzką i cywilizację, którą człowiek tworzy – mówi Mateusz Matyszkowicz, zachęcając do lektury książki "Deliryczny Nowy Jork" Rema Koolhaasa.
Manhattan
ManhattanFoto: Pixabay.com

chiny partia komunistyczna free 1200
Fakty i mity o współczesnych Chinach

Fascynująca opowieść o tym, jak architektura ucieleśnia nasze sny, pragnienia, marzenia. Nowy Jork, laboratorium nowoczesności, gdzie wszystko jest możliwe: kulisty budynek o wysokości dwustu metrów, perony i bocznice kolejowe w podziemiach wieżowca, dżungla pełna lwów w środku metropolii.


Okładka książki "Deliryczny Nowy Jork". foto: mat. prasowe Okładka książki "Deliryczny Nowy Jork". foto: mat. prasowe

Miasto, które oszołomiło Dalego i Gaudiego, pokonało Le Corbusiera ("Wykopali mnie. Trzasnęli drzwiami. Ale ja w głębi ducha wiem, że mam rację. Mam rację. Mam rację") doczekało się własnej biografii autorstwa jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów.


Posłuchaj
02:28 TROJKA Trojkowy chuligan literacki 2.01.mp3 Nowy Jork. Miasto, które pozwala lepiej zrozumieć ludzką naturę (Trójkowy chuligan literacki)

 

Rem Koolhaas na kilkuset bogato ilustrowanych stronach śledzi rozwój Manhattanu od 1623 roku, kiedy założyli tam kolonię pierwsi flamandzcy osadnicy, przez wiek dziewiętnasty, w którym wytyczono obowiązującą do dziś siatkę ulic, po dwudzieste stulecie – okres gwałtownej rozbudowy i ścierania się konkurujących wizji rozwoju metropolii.

Deliryczny Nowy Jork jest portretem najbardziej fascynującego miasta świata, w którego architekturze to, co fantastyczne i surrealne, współistnieje z wytworami chłodnej kalkulacji i matematycznej precyzji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 2.01.2020
Godzina emisji: 6.19

mat. prasowe/mk

Czytaj także

Daleko od brzegu – wyprawy starożytnych w książce Raimunda Schulza

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 06:29
– Do niedawna obowiązywało przekonanie, że starożytni podróżnicy nie zapuszczali się daleko – tymi słowami "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz rozpoczął swój cotygodniowy felieton. Raimund Schulz w swojej książce "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie" dowiódł, że było wręcz przeciwnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hermes, łódzki bóg złodziei

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2020 06:45
Hermes jest znany jako grecki bóg handlowców i opiekun podróżników. Ale warto też pamiętać, że był również bogiem złodziei, a szerzej - ludzi z półświatka, ludzi z cienia. Być może właśnie dlatego jest również jednym z patronów Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcydzieła napisane w kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 06:45
Herman Melville znany jest przede wszystkim jako autor "Moby Dicka", powieści która przyniosła mu światową sławę. Niestety - dopiero po śmierci. Za życia pisarz często musiał się borykać z problemami finansowymi. Ale, jak się okazuje, to także może być impuls do stworzenia arcydzieła.
rozwiń zwiń