Historyczne podróże palcem po mapie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 06:27
– Mapy pozwalały nam podróżować, kiedy zakup biletu lotniczego nie był w naszym zasięgu. Podróżowaliśmy więc namiętnie. Codziennie wieczorem, z latarką pod kołdrą, śledziłem mapy i to była moja geografia lat dziecinnych – wspomina Mateusz Matyszkowicz. Na powrót do tych beztroskich czasów pozwolił mu "Atlas historii świata" autorstwa Patricka Boucherona i Christiana Grataloupa.
Atlas historii świata Patrick Boucheron , Christian Grataloup,  Wydawnictwo Sonia Draga Post factum
"Atlas historii świata" Patrick Boucheron , Christian Grataloup, Wydawnictwo Sonia Draga Post factumFoto: mat. promocyjne

"Atlas historii świata", przygotowany na podstawie publikacji zamieszczanych w słynnym francuskim czasopiśmie "L’Histoire" od 1978 roku, to zestaw 512 map wraz z komentarzami, które tworzą razem historię dziejów świata od początków ludzkości aż po współczesność. Dzięki odwołaniu do najnowszych wyników badań i przystępnemu sposobowi prezentacji to publikacja, która z pewnością spotka się z uznaniem szerokiego grona odbiorców.


Posłuchaj
02:51 2021_01_16 06_23_52_PR3_Trojkowy_chuligan_literacki.mp3 Podróż do świata dziecięcych marzeń (Trójkowy chuligan literacki)

 

– Zakupienie francuskiego atlasu historycznego to jak nabycie nieco innej perspektywy, więc jako Polacy czujemy się nie do końca usatysfakcjonowani – przyznaje Mateusz Matyszkowicz. – Te niezwykle ważne dla nas mapy, z historii naszego kraju, tutaj już nie mają swojego miejsca. Niemniej jednak, czekając na podobnie dobrze przygotowany atlas Polski, tymczasem możemy sięgnąć po ten, który stworzyli dla nas Patrick Boucheron i Christian Grataloup. Gwarantują oni wspaniałą podróż geograficzną, historyczną – wyprawę do świata naszych dziecięcych marzeń – podsumował "Trójkowy chuligan literacki".

Patrick Boucheron, Christian Grataloup/Fundacja Historia i Kultura

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 16.01.2020
Godzina emisji: 6.23

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Arcydzieła napisane w kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 06:45
Herman Melville znany jest przede wszystkim jako autor "Moby Dicka", powieści która przyniosła mu światową sławę. Niestety - dopiero po śmierci. Za życia pisarz często musiał się borykać z problemami finansowymi. Ale, jak się okazuje, to także może być impuls do stworzenia arcydzieła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękny i mocny "Sen wioski Ding" Y. Lianke

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 06:45
– Opis tej historii pokazuje, że Chin nie da się zrozumieć literaturą realistyczną, i trzeba sięgnąć po realizm magiczny. To dopiero magią można zrozumieć, czym jest dzisiaj epidemia i czym są Chiny – mówił Mateusz Matyszkowicz w swoim cotygodniowym felietonie, którego główną postacią był Yan Lianke i jego powieść "Sen wioski Ding".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Jork. Symbol naszej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 06:45
– To tylko pozornie książka architekta o Nowym Jorku. Pozornie, bo sięga o wiele głębiej, pozwala lepiej zrozumieć naturę ludzką i cywilizację, którą człowiek tworzy – mówi Mateusz Matyszkowicz, zachęcając do lektury książki "Deliryczny Nowy Jork" Rema Koolhaasa.
rozwiń zwiń