Szuani – o wartościach kontrrewolucji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 06:45
Szuani to pochodzący z Bretanii i z Wandei powstańcy, którzy wystąpili w 1793 roku przeciwko Republice Francuskiej. Walczyli z nowym porządkiem w obronie króla, religii i monarchii. Bezskutecznie – ich powstanie zostało krwawo stłumione.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gutzemberg/Shutterstock

manhattan 1200.jpg
Nowy Jork. Symbol naszej cywilizacji

Jacek Kowalski jest historykiem, tłumaczem, pieśniarzem, ale przede wszystkim – znakomitym gawędziarzem. "Niezbędnik Szuana" jego autorstwa to barwna książka poświęcona właśnie kontrrewolucyjnym powstańcom uzupełniona o śpiewnik oraz płytę z polskim wykonaniem najbardziej znanych pieśni szuanów i powstańców wandejskich.


Posłuchaj
01:55 2021_01_23 06_26_27_Trojkowy_chuligan_literacki.mp3 Kontra Rewolucji Francuskiej (Trójkowy chuligan literacki)

Jacek Kowalski "Niezbędnik Szuana" Jacek Kowalski "Niezbędnik Szuana"

"Niezbędnik Szuana" jest opowieścią o kontrrewolucji, o ludziach z nią związanych, o ich życiu. Barwną, gawędziarską, odwołująca się do ikonografii, przeplataną pieśniami powstańców, których bohaterstwo podziwiał nawet Napoleon.  

To zarazem książka pokazująca sens bycia na kontrze. Ludzi, którzy trwali przy swoich poglądach i wartościach, nie przyłączając się do "pochodu dziejów". To one nadawały sens ich istnieniu i to ich bronili. Polegli w ich obronie, ale pozostali wierni i – niezależni.

Jacek Kowalski – Koncert "Pieśni szuanów i Wandejczyków" (30 V 2020)/YouTube Kontest Bard

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 23.01.2021
Godzina emisji: 6.26

pr

Czytaj także

Daleko od brzegu – wyprawy starożytnych w książce Raimunda Schulza

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 06:29
– Do niedawna obowiązywało przekonanie, że starożytni podróżnicy nie zapuszczali się daleko – tymi słowami "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz rozpoczął swój cotygodniowy felieton. Raimund Schulz w swojej książce "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie" dowiódł, że było wręcz przeciwnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcydzieła napisane w kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 06:45
Herman Melville znany jest przede wszystkim jako autor "Moby Dicka", powieści która przyniosła mu światową sławę. Niestety - dopiero po śmierci. Za życia pisarz często musiał się borykać z problemami finansowymi. Ale, jak się okazuje, to także może być impuls do stworzenia arcydzieła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczne podróże palcem po mapie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 06:27
– Mapy pozwalały nam podróżować, kiedy zakup biletu lotniczego nie był w naszym zasięgu. Podróżowaliśmy więc namiętnie. Codziennie wieczorem, z latarką pod kołdrą, śledziłem mapy i to była moja geografia lat dziecinnych – wspomina Mateusz Matyszkowicz. Na powrót do tych beztroskich czasów pozwolił mu "Atlas historii świata" autorstwa Patricka Boucherona i Christiana Grataloupa.
rozwiń zwiń