W kanu przez zapomnianą Francję

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 06:45
- Jean Raspail to człowiek bardzo zakorzeniony w przeszłości – monarchista, legitymista, tradycjonalista czerpiący z najlepszych tradycji francuskiej historii, kultury i religijności. W książce "Na królewskim szlaku" wybiera się w niezwykłą podroż  - powiedział Mateusz Matyszkowicz.
Na królewskim szlaku Jean Raspail, wyd. Dębogóra
"Na królewskim szlaku" Jean Raspail, wyd. DębogóraFoto: mat. promocyjne

Grzegorz Górny 663.jpg
"Literatura wyprzedza rzeczywistość". Górny o książce Jeana Raspaila "Obóz świętych"

Zapis młodzieńczej wyprawy

Zmarły w zeszłym roku Jean Raspail, wielki pisarz i podróżnik, na kartach książki "Na królewskim szlaku" opowiada o swojej młodzieńczej wyprawie z końca lat 40. ubiegłego wieku, podczas której, wraz z trójką przyjaciół, pokonuje w dwóch niewielkich kanu prawie 3000 mil Rzeką Świętego Wawrzyńca, Wielkimi Jeziorami i Missisipi. Królewskim szlakiem wodnym: od Trois-Rivires w dzisiejszej Kanadzie do Nowego Orleanu. Śladami podróżników, żołnierzy i misjonarzy legendarnych pionierów Ameryki Francuskiej. Opowiada o przygodzie, która podczas siedmiu miesięcy zmagań zrobiła z młodzieńca mężczyznę, pisarza, podróżnika i odkrywcę.


Posłuchaj
01:52 2021_01_30 06_23_29_Trojkowy_chuligan_literacki.mp3 Jean Raspail i jego podróż po zapomnianej, francuskiej Ameryce (Trójkowy chuligan literacki)

W poszukiwaniu zagubionych dróg historii

Co noc na biwaku autor pisał swój dziennik, który cudownie odnaleziony po kilkudziesięciu latach stał się impulsem do napisania książki i okazją do powtórnego przeżycia tej wyjątkowej podróży. Bo "Na królewskim szlaku" to nie tylko pełna przygód podróż w poprzek niegdyś francuskiej Ameryki. To także wędrówka w poszukiwaniu zagubionych dróg historii. Niewielu bowiem dziś pamięta, że w XVII czy XVIII w. posiadłości Królestwa Francji w Ameryce Północnej obejmowały terytorium prawie dziesięciokrotnie większe niż metropolia w Europie i że jeszcze na początku XIX w. do Francji należało choćby całe dorzecze Missisipi.

– To podróż przez nową Francję, tę już na nowym kontynencie amerykańskim, Francję zapomnianą, która odchodzi w przeszłość, ginie gdzieś wśród opowieści o anglosaskich korzeniach Ameryki Północnej. Podróż po francuskiej Ameryce – opisuje "Trójkowy chuligan literacki".

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez SylvM (@bajejsm)

***

Jean Raspail (1925-2020), pisarz i podróżnik. Konsul honorowy Królestwa Patagonii, którego historię opisał w powieści Król Patagonii, za którą otrzymał Wielką Nagrodę Powieściową Akademii Francuskiej; pośród licznych innych nagród jest laureatem Nagrody Chateaubrianda (1986) i Literackiej Nagrody Wartburga (2009).

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 30.01.2021
Godzina emisji: 6.26

kr

Czytaj także

Daleko od brzegu – wyprawy starożytnych w książce Raimunda Schulza

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 06:29
– Do niedawna obowiązywało przekonanie, że starożytni podróżnicy nie zapuszczali się daleko – tymi słowami "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz rozpoczął swój cotygodniowy felieton. Raimund Schulz w swojej książce "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie" dowiódł, że było wręcz przeciwnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcydzieła napisane w kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 06:45
Herman Melville znany jest przede wszystkim jako autor "Moby Dicka", powieści która przyniosła mu światową sławę. Niestety - dopiero po śmierci. Za życia pisarz często musiał się borykać z problemami finansowymi. Ale, jak się okazuje, to także może być impuls do stworzenia arcydzieła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczne podróże palcem po mapie

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 06:27
– Mapy pozwalały nam podróżować, kiedy zakup biletu lotniczego nie był w naszym zasięgu. Podróżowaliśmy więc namiętnie. Codziennie wieczorem, z latarką pod kołdrą, śledziłem mapy i to była moja geografia lat dziecinnych – wspomina Mateusz Matyszkowicz. Na powrót do tych beztroskich czasów pozwolił mu "Atlas historii świata" autorstwa Patricka Boucherona i Christiana Grataloupa.
rozwiń zwiń