Nieznane oblicze Andrzeja Bobkowskiego. Czego wciąż nie wiemy o autorze "Szkiców piórkiem"?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:33
– Andrzej Bobkowski nie kierował się otoczeniem. Kierował się sobą. Jego dziennik (...) nie jest prostym zapisem tego, co się dzieje. Jak pisze Maciej Nowak, autor książki "Inaczej przeżyta nowoczesność": "Sprawy świata, z którymi brał się za bary, sporządzając kolejne zapisy, a nie poruszenia duszy czy intelektu, stanowiły dla niego impuls do pisania" – cytuje Mateusz Matyszkowicz.
Wystawe Andrzej Bobkowski  Chuligan wolności przygotowana przez Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryzu i Muzeum Wychodzstwa Polskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego
Wystawe "Andrzej Bobkowski – Chuligan wolności" przygotowana przez Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryzu i Muzeum Wychodzstwa Polskiego im. Ignacego Jana PaderewskiegoFoto: Rafal Guz/Forum

materiały prasowe materiały prasowe

Jakiś czas temu Maciej Nowak odkrył przed nami inną twarz Andrzeja Bobkowskiego, dając nam wgląd w szkic dziennika, który powstawał w czasie wyprawy pisarza, która miała miejsce w trakcie II wojny światowej. – Nauczyliśmy się o Andrzeju Bobkowskim myśleć, jako o autorze "Szkiców piórkiem", które wydawały się dziełem skończonym i pełnym. Jednak jak się okazało wiele myśli, diagnoz spreparował później. Dzięki temu zobaczyliśmy autora żywego, reagującego na rzeczywistość, zdolnego do przemiany – mówi gospodarz "Trójkowego chuligana literackiego, zachęcając do lektury książki Macieja Nowaka "Inaczej przeżyta nowoczesność. O pisarstwie Andrzeja Bobkowskiego". 

Posłuchaj
02:17 _PR3_AAC 2021_02_20-08-25-47 chuligan.mp3 "Inaczej przeżyta nowoczesność. O pisarstwie Andrzeja Bobkowskiego". Jak powstawały zapiski autora "Szkiców piórkiem"? (Trójkowy chuligan literacki)

 

bobkowski_663x364.jpg
Serwis specjalny – Andrzej Bobkowski

Zdaniem Mateusza Matyszkowicza pozycja ta przynosi dwie szczególnie ważne lekcje. Dzięki niej dostrzegamy też, że Andrzej Bobkowski, tak jak przemierzał Francję na rowerze, tak również przez całe życie potrafił mieć własną, oryginalną ścieżkę. 

MuzeumLiteratury/"Buntownik. Cyklista. Kosmopolak. O Andrzeju Bobkowskim i jego twórczości"

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 20.02.2021
Godzina emisji: 8.25

gs

Czytaj także

Szuani – o wartościach kontrrewolucji

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 06:45
Szuani to pochodzący z Bretanii i z Wandei powstańcy, którzy wystąpili w 1793 roku przeciwko Republice Francuskiej. Walczyli z nowym porządkiem w obronie króla, religii i monarchii. Bezskutecznie – ich powstanie zostało krwawo stłumione.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kanu przez zapomnianą Francję

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 06:45
- Jean Raspail to człowiek bardzo zakorzeniony w przeszłości – monarchista, legitymista, tradycjonalista czerpiący z najlepszych tradycji francuskiej historii, kultury i religijności. W książce "Na królewskim szlaku" wybiera się w niezwykłą podroż  - powiedział Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na czym polegała skuteczność sowieckiej decepcji?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 08:30
– Marek Świerczek, autor książki "Jak Sowieci przetrwali dzięki oszustwu. Sowiecka decepcja strategiczna", udowadnia, że mistrzami decepcji stali się bolszewicy – mówi Mateusz Matyszkowicz. – Ta książka to jedna wielka przestroga – dodaje autor "Trójkowego chuligana literackiego".
rozwiń zwiń