02:13 Trojka Trojkowy chuligan literacki 2021_02_27-08-23-44.mp3 Albert Camus i Nicola Chiaromonte w korespondencji. Recenzja Mateusza Matyszkowicza (Trójkowy chuligan literacki)
Albert Camus – pisarz, dramaturg, eseista i reżyser teatralny poznał włoskiego eseistę Nicolę Chiaromontego cztery lata przed rozpoczęciem korespondencji, w roku 1941. Obaj doświadczali totalitaryzmu XX wieku zarówno tego w wydaniu faszystowskim, jak i bolszewickim. Połączyło ich m.in. to, że obaj ten totalitaryzm odrzucali.
Nicola Chiaromonte Foto: mat. promocyjne
– Obaj próbowali znaleźć wiarę w człowieka, w jego siły, w sens jego istnienia, pomimo zawieruchy historii. Obaj też znajdowali wspólne punkty odniesienia – dwa, które zwracają uwagę. Pierwszym jest starożytność. To w niej obaj się przeglądają. Dla Camusa to rezerwuar myśli i obrazów, to rezerwuar języka, za pomocą którego można opowiadać o człowieku. Dla Chiaromontego to wielka narracja – poszukuje on bohaterów homeryckich, poszukuje homeryckiej opowieści – mówił Mateusz Matyszkowicz.
Publikujemy przedpremierowy fragment (terytoria.com.pl/1838-korespondencja-19451959.html). Nicola Chiaromonte wspomina...
Opublikowany przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sobota, 14 listopada 2020
Korespondencja pomiędzy twórcami trwała prawie do końca życia Alberta Camusa, do roku 1959, kiedy to 47-letni pisarz zginął w wypadku samochodowym we francuskim Villeblevin. Chiaromonte zmarł 12 lat później. Pozostała po nich korespondencja, po którą dzisiaj warto sięgnąć.
***
Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 27.02.2021
Godzina emisji: 8.26
mat. prasowe/kr