Morze Czarne – niesłusznie pomijane i niedoceniane

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 08:30
Morze Śródziemne jest dla Polaków, podobnie jak dla większości narodów europejskich, głównym punktem odniesienia. Mówimy wszak o "cywilizacji śródziemnomorskiej", konfrontujemy własne dokonania z tym, co powstało na jego wybrzeżach. Tymczasem trochę dalej na wschód jest akwen morski, którego rola jest często pomijana, bądź niedoceniana: Morze Czarne.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Diyana Dimitrova/Shutterstock

atlas historii świata 1200.jpg
Historyczne podróże palcem po mapie

Powody takiego stanu rzeczy są wielorakie, po części związane z geografią, po części – z polityką. Tymczasem dla naszego kręgu cywilizacyjnego Morze Czarne jest równie ważne, co jego większy i bardziej znany brat – Morze Śródziemne. Zresztą wiedzieli już o tym Rzymianie, którzy chcieli się osiedlać na jego brzegach i walczyli o jego pełne opanowanie. O tym, że wiedzieli, co robią, niech świadczy fakt, że to właśnie nad brzegami Morza Czarnego cywilizacja rzymska trwała – w jej bizantyjskiej formie – jeszcze 1000 lat po upadku Wiecznego Miasta.


Posłuchaj
02:05 TROJKA Trojkowy chuligan literacki 2021_03_20 08-25-18.mp3 Dzieje Morza Czarnego (trójkowy chuligan literacki)

Praca Charlesa Kinga "Dzieje Morza Czarnego" jest publikacją wyjątkową, łączy bowiem najlepsze cechy anglosaskiego pisarstwa historycznego z tradycjami francuskiej szkoły Annales (skojarzenie ze słynną monografią Ferdynanda Braudela "Morze Śródziemne i świat śródziemnomorski w epoce Filipa II" jest nader uprawnione). Tego typu ujęcie, czyniące z Morza Czarnego w jego długim trwaniu bohatera książki, pozwala ukazać historię akwenu i wybrzeży pod kątem geograficznym, biologicznym i ekologicznym, łącząc ją płynnie z dziejami społeczeństw, organizmów politycznych i stosunków gospodarczych na obszarze czarnomorskim od starożytności po czasy współczesne. Obecne wznowienie zostało wzbogacone o wstęp przybliżający związki Polski z regionem Morza Czarnego oraz aktualizujące tematykę czarnomorską posłowie – oba autorstwa dr. Jerzego Rohozińskiego.


Charles King "Dzieje Morza Czarnego" Charles King "Dzieje Morza Czarnego"

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 20.03.2021
Godzina emisji: 8.27

mat. prasowe/pr

Czytaj także

Arcydzieła napisane w kryzysie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 06:45
Herman Melville znany jest przede wszystkim jako autor "Moby Dicka", powieści która przyniosła mu światową sławę. Niestety - dopiero po śmierci. Za życia pisarz często musiał się borykać z problemami finansowymi. Ale, jak się okazuje, to także może być impuls do stworzenia arcydzieła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Jork. Symbol naszej cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 06:45
– To tylko pozornie książka architekta o Nowym Jorku. Pozornie, bo sięga o wiele głębiej, pozwala lepiej zrozumieć naturę ludzką i cywilizację, którą człowiek tworzy – mówi Mateusz Matyszkowicz, zachęcając do lektury książki "Deliryczny Nowy Jork" Rema Koolhaasa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznane oblicze Andrzeja Bobkowskiego. Czego wciąż nie wiemy o autorze "Szkiców piórkiem"?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:33
– Andrzej Bobkowski nie kierował się otoczeniem. Kierował się sobą. Jego dziennik (...) nie jest prostym zapisem tego, co się dzieje. Jak pisze Maciej Nowak, autor książki "Inaczej przeżyta nowoczesność": "Sprawy świata, z którymi brał się za bary, sporządzając kolejne zapisy, a nie poruszenia duszy czy intelektu, stanowiły dla niego impuls do pisania" – cytuje Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń