U źródła podziałów – "Wynalezienie Europy Wschodniej" L. Wolffa

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 08:20
Dlaczego Europę Środkową odbijano niczym piłeczkę pingpongową, dlaczego z taką łatwością przesuwano linię, która za każdym razem oddzielała cywilizację od barbarii, kulturę od natury, ludzi od bestii? Na te pytania odpowiada w swojej książce "Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia" Larry Wolff. 
Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia Larry Wolff, wyd. MCK
"Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia" Larry Wolff, wyd. MCKFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
02:28 Trojka Trojkowy chuliigan literacki 2021_03_27 08-16-50.mp3 Larry Wolff o genezie podziału Europy na Wschód i Zachód (Trójkowy chuligan literacki)

 

Autor szuka odpowiedzi na te pytania, śledząc XVIII-wieczne teksty filozoficzne i literaturę, pisma Diderota czy Voltaire'a. Przytacza także listy ambasadorów, podróżników, wędrowców, studiuje korespondencje Katarzyny II, dworzan i dyplomatów. Analizuje genezę budowanych w XVIII wieku wyobrażeń. Stara się dociec, w jakim stopniu ich źródłem była literatura, a także czy można je dzisiaj oceniać z perspektywy antropologicznej. Sprawdza, jak ewoluowały.


Larry Wolff w swojej kultowej pracy „Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia” sięga do...

Opublikowany przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej Piątek, 19 marca 2021

– "Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia" pokazuje, że podział na Europę Zachodnią i Wschodnią kiedyś nie był tak oczywisty. Przed oświeceniem najważniejszy podział to Północ i Południe  szybko rozwijająca się zdyscyplinowana Północ przeciwko słabszemu, żyjącemu nieco wolniej południu kontynentu. Dopiero oświecenie ukonstytuowało zupełnie nowy podział. Już nie na Północ i Południe, ale Zachód i Wschód – tłumaczy "trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz. – To niezwykle ciekawa i ważna książka, która wyjaśnia także dzisiejsze podziały w Europie – podsumowuje autor audycji.

Międzynarodowe Centrum Kultury/Złap dystans: Wynalezienie Europy Wschodniej

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 27.03.2021
Godzina emisji: 8.16

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Nieznane oblicze Andrzeja Bobkowskiego. Czego wciąż nie wiemy o autorze "Szkiców piórkiem"?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:33
– Andrzej Bobkowski nie kierował się otoczeniem. Kierował się sobą. Jego dziennik (...) nie jest prostym zapisem tego, co się dzieje. Jak pisze Maciej Nowak, autor książki "Inaczej przeżyta nowoczesność": "Sprawy świata, z którymi brał się za bary, sporządzając kolejne zapisy, a nie poruszenia duszy czy intelektu, stanowiły dla niego impuls do pisania" – cytuje Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Camus i Chiaromonte we wspólnym poszukiwaniu sensu istnienia. "Korespondencja 1945–1959"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 08:27
Tym razem "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz polecił słuchaczom książkę Alberta Camusa i Nicoli Chiaromontego "Korespondencja 1945–1959". Lektura tych listów pogłębia i komplikuje sylwetki obu twórców. W ich dialogu odsłania się także coś, co można nazwać duchem epoki, w której formowała się tożsamość europejska drugiej połowy XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O Światowej Stolicy Kowbojów, czyli "Teksas to stan umysłu"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 08:40
Skąd w mieszkańcach Teksasu tyle zadziorności? W herbie podwodnego okrętu atomowego widniał napis "Nie zadzieraj z Teksasem" (Don’t mess with Texas). Artur Owczarski w swojej książce zaprasza w niezwykłą podróż pełną analogii i nawiązań do Polski.
rozwiń zwiń