(Pytanie o) sens życia według Rémiego Brague'a

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 08:40
"Jaki jest sens życia?" to kluczowe pytanie towarzyszy Rémiemu Brague'owi na kartach I tomu trylogii pt. "Mądrość świata". Analizując kosmologię u końca starożytności i w średniowieczu, zwłaszcza w kręgu kultur Morza Śródziemnego, autor odkrywa, jak nasi przodkowie radzili sobie z odpowiedzią na pytanie o miejsce człowieka na ziemi.
Rmi Brague Mądrość świata, wyd. Teologia Polityczna
Rémi Brague "Mądrość świata", wyd. Teologia PolitycznaFoto: mat. promocyjne

Stanislaw_Lem_663_364.jpg
Stanisław Lem - pisarz, naukowiec, filozof

– To, co rzeczywiście wyróżnia cywilizację śródziemnomorską, to zainteresowanie kosmosem od samego początku. Czy to mamy na myśli Babilończyków, starożytnych Egipcjan, Hebrajczyków, Greków, Rzymian, czy cały świat średniowieczny – oni wszyscy próbowali dociec, jaki jest kosmos – mówi "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz.

Posłuchaj
02:53 Trojka Trojkowy chuligan literacki 2021_04_03-08-35-17.mp3 Książkowe rekomendacje Mateusza Matyszkowicza: "Mądrość świata" Rémiego Brague'a (Trójkowy chuligan literacki)

 

Jak wskazuje Brague, nie chodzi mu o antykwaryczną ciekawość, ale o pytanie towarzyszące człowiekowi od setek lat,  które można zgłębić jedynie przy użyciu tego, co najbardziej ludzkie – intelektu. To pytanie brzmi: co robimy na Ziemi?  Badaniu kosmologii przednowożytnej towarzyszy zawsze dociekanie nierozerwalnej z nią antropologii i etyki. Osiągnięcie pełni człowieczeństwa wiąże się zatem –  jak pisze francuski filozof – z odkryciem i życiem według tytułowej "mądrości świata".

– To pytanie jest bardzo związane z kolejnymi – o istotę człowieka, ale także o istotę religii. Nie da się w kręgu śródziemnomorskim oderwać pytania o człowieka od pytania o świat – stwierdza autor audycji. – "Mądrość świata" to mądra książka na czas Triduum, kiedy zamyśla się nad tą kosmiczną przemianą, jaka zaszła pomiędzy narodzinami Chrystusa, jego śmiercią i zmartwychwstaniem – podsumowuje.

Prof. Rémi Brague "Europa - chrześcijaństwo - nowoczesność"./Centrum Myśli Jana Pawła II

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 03.04.2021
Godzina emisji: 8.35

mat. prasowe/kr

Czytaj także

Nieznane oblicze Andrzeja Bobkowskiego. Czego wciąż nie wiemy o autorze "Szkiców piórkiem"?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 08:33
– Andrzej Bobkowski nie kierował się otoczeniem. Kierował się sobą. Jego dziennik (...) nie jest prostym zapisem tego, co się dzieje. Jak pisze Maciej Nowak, autor książki "Inaczej przeżyta nowoczesność": "Sprawy świata, z którymi brał się za bary, sporządzając kolejne zapisy, a nie poruszenia duszy czy intelektu, stanowiły dla niego impuls do pisania" – cytuje Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Camus i Chiaromonte we wspólnym poszukiwaniu sensu istnienia. "Korespondencja 1945–1959"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 08:27
Tym razem "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz polecił słuchaczom książkę Alberta Camusa i Nicoli Chiaromontego "Korespondencja 1945–1959". Lektura tych listów pogłębia i komplikuje sylwetki obu twórców. W ich dialogu odsłania się także coś, co można nazwać duchem epoki, w której formowała się tożsamość europejska drugiej połowy XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O Światowej Stolicy Kowbojów, czyli "Teksas to stan umysłu"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 08:40
Skąd w mieszkańcach Teksasu tyle zadziorności? W herbie podwodnego okrętu atomowego widniał napis "Nie zadzieraj z Teksasem" (Don’t mess with Texas). Artur Owczarski w swojej książce zaprasza w niezwykłą podróż pełną analogii i nawiązań do Polski.
rozwiń zwiń