"Medyceusze. Tajemnica Montefeltra" – thriller polityczny osadzony w XV-wiecznych Włoszech

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 08:27
– Żeby zrozumieć nowożytną politykę, należy czytać Machiavellego, ale też sięgnąć do samej historii, a więc niech pomocą będą tutaj "Medyceusze. Tajemnica Montefeltra" – powiedział Mateusz Matyszkowicz, zachęcając do przeczytania opracowania Marcella Simonetty dotyczącego zamachu na braci Medyceuszy, które czyta się jak najlepszy thriller.
Medyceusze. Tajemnica Montefeltra Marcello Simonetta, wyd. Dom Wydawniczy Rebis
"Medyceusze. Tajemnica Montefeltra" Marcello Simonetta, wyd. Dom Wydawniczy RebisFoto: mat. promocyjne

Pragnienie władzy i chęć zemsty

"Tajemnica Montefeltra" to pasjonująca historia pełna zwrotów akcji, w której obok intryg i zdrad znalazło się też miejsce dla fresków z Kaplicy Sykstyńskiej – narzędzia ostatniej, bezlitosnej wendety Medyceuszy.

26 kwietnia 1478 roku podczas mszy w katedrze florenckiej doszło do zamachu na życie Wawrzyńca i Juliana Medyceuszy, władców Florencji. Wawrzyńcowi udało się schronić w zakrystii, ale Julian zginął od kilkunastu ciosów sztyletem. – Całe zdarzenie było konglomeratem rozmaitych zjawisk  pragnienia władzy, chęci zemsty, ale też spisków i sojuszy pomiędzy państwami i miastami włoskimi. Marcello Simonetta precyzyjnie odtwarza tamten czas. Próbuje szukać nici pomiędzy aktorami ówczesnej włoskiej sceny politycznej – opisuje "Trójkowy chuligan literacki".

Posłuchaj
02:22 Trojka Trojkowy chuligan literacki 2021_04_17 08_24_15.mp3 U źródeł mechanizmów nowożytnej polityki. "Medyceusze. Tajemnica Montefeltra" Marcello Simonetty (Trójkowy chuligan literacki)

 

Kto włożył broń w dłonie zamachowców?

Autor rozwiązuje jedną z największych zagadek renesansu, wydobywając na światło dzienne prawdę ukrytą w pewnym zaszyfrowanym liście, którego adresatem był papież Sykstus IV. Od zamachu na Medyceuszy minęło ponad pięćset lat, a o spisku Pazzich napisano już bardzo wiele. Ale prawda o tym, kto naprawdę stał za zamachem i włożył broń w dłonie wykonawców, wciąż czekała na odkrycie.

– Ta gorączka i wewnętrzna wojna, która trawiła ówczesną Italię, dzisiaj jest dla nas niezwykle interesująca. To źródło nowożytnej polityki i polityczności. To nauka o pewnych schematach, które w polityce obowiązują przynajmniej od późnego średniowiecza. Warto więc do tej historii sięgać – ocenił Mateusz Matyszkowicz.

Spotkanie z Marcello Simonetto, autorem książki "Medyceusze. Tajemnica Montefeltra"/Dom Wydawniczy Rebis

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 17.04.2021
Godzina emisji: 8.24

mat. prasowe/kr

Czytaj także

U źródła podziałów – "Wynalezienie Europy Wschodniej" L. Wolffa

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 08:20
Dlaczego Europę Środkową odbijano niczym piłeczkę pingpongową, dlaczego z taką łatwością przesuwano linię, która za każdym razem oddzielała cywilizację od barbarii, kulturę od natury, ludzi od bestii? Na te pytania odpowiada w swojej książce "Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia" Larry Wolff. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

(Pytanie o) sens życia według Rémiego Brague'a

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 08:40
"Jaki jest sens życia?" to kluczowe pytanie towarzyszy Rémiemu Brague'owi na kartach I tomu trylogii pt. "Mądrość świata". Analizując kosmologię u końca starożytności i w średniowieczu, zwłaszcza w kręgu kultur Morza Śródziemnego, autor odkrywa, jak nasi przodkowie radzili sobie z odpowiedzią na pytanie o miejsce człowieka na ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek, który sterroryzował Kraków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 08:00
W połowie lat 60. przez ponad dwa lata Kraków żył w strachu terroryzowany przez nieznanego sprawcę, który dźgał nożem swoje ofiary. Okrzyknięty "wampirem z Krakowa" okazał się zwyczajnym z pozoru obywatelem miasta. Jak doszło do tego, że zmienił się w zbrodniczego zwyrodnialca?
rozwiń zwiń