"Nazywam się Kurdystan". Książka o tym, kim są Kurdowie

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2016 17:00
- Napisałem tę książkę, by Polacy zrozumieli, czym się różnią Kurdowie od innych narodowości Bliskiego Wschodu. Oni w swojej walce bardzo przypominają nas, Polaków - mówi Witold Repetowicz, autor książki pt. Nazywam się Kurdystan".
Audio
  • "Nazywam się Kurdystan". Książka o tym, kim są Kurdowie (Czarnoksiążnik/Trójka)
Fragment okładki książki pt. Nazywam się Kurdystan
Fragment okładki książki pt. "Nazywam się Kurdystan"Foto: mat. promocyjne

"Nazywam się Kurdystan" - tak autorowi odpowiedziała na pytanie jak się nazywa 18-letnia bojowniczka w ostrzeliwanym przez Turków mieście Silvan. - U Kurdów kobiety walczą od lat 70. - mówi gość Mateusza Matyszkowicza.

Wojna z Państwem Islamskim zwróciła uwagę międzynarodowej opinii publicznej na naród, który najdzielniej stawia opór tym terrorystom: Kurdów. Ich ojczyzna podzielona jest na cztery części, między Turcję, Irak, Syrię i Iran. Książka "Nazywam się Kurdystan" to spojrzenie na ten kraj z perspektywy podróży autora, zwłaszcza tych odbytych w burzliwych latach 2014 - 2016 do Iraku, Syrii i Turcji.

To opowieść o walce Kurdów z Państwem Islamskim, dążeniu do niepodległości, o przemilczanej przez dłuższy czas syryjskiej Rożawie, a także o krwawej jatce urządzanej Kurdom tureckim przez tamtejsze wojsko. Autor opowiada też, kim są Kurdowie, jaką mają historię i dlaczego zabrakło dla nich miejsca na mapie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Witold Repetowicz (pisarz)
Data emisji: 11.11.2016
Godzina emisji: 7.44

mat.prasowe/fbi/kd

Czytaj także

Polska proza na arabskim rynku wydawniczym

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 16:30
- Pierwszy raz od okresu Sienkiewicza i potem Reymonta ukazał się teraz przekład polskiej powieści na język arabski. Miałem ten zaszczyt, że była to moja powieść debiutancka pt. "Handlarz wspomnień" - mówi Stanisław Strasburger.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O niedocenianych kobietach "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 11:03
- Kobiece nazwiska występują w historii "Solidarności", ale niewiele się o nich mówi - twierdzi Anna Herbich, autorka książki "Dziewczyny z Solidarności".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Leopold Tyrmand był literackim chuliganem?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 14:31
- Zaczynamy nasz cykl od bohatera mojego dzieciństwa, młodości i wczesnych lat dorosłości, czyli Leopolda Tyrmanda - powiedział Mateusz Matyszkowicz w pierwszej audycji "Trójkowy chuligan literacki".
rozwiń zwiń