"Prawda leży w ciszy". Metafizyczna głębia Leca

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 12:20
- Stanisław Jerzy Lec próbuje opisać refleksyjne doświadczenie człowieka, przełożyć doświadczenie istnienia na refleksje - mówi o aforyzmach z "Myśli nieuczesanych" Daniel Zych.
Audio
  • "Prawda leży w ciszy". Metafizyczna głębia Leca (Czarnoksiążnik/Trójka)
Stanisław Jerzy Lec
Stanisław Jerzy Lec Foto: By Photographer Jan Popłoński (scanned from Ty i Ja monthly, Warsaw May 1966) [Public domain], via Wikimedia Commons

W audycji rozmawiamy o tym, jakiego rodzaju twórczość uprawiał Stanisław Jerzy Lec. - Jeśli się czyta taką myśl Leca: "niełatwo jest żyć po śmierci. Czasem trzeba na to stracić całe życie", to w tym zdaniu jest wszystko - początek, koniec i to, co po końcu - dodaje gość Mateusza Matyszkowicza.

O czym Lec pisał w wyjątkowo poważnym tonie? W jaki sposób igrał z cenzurą i jak udawało mu się wygrać? Zachęcamy do wysłuchania nagrania "Czarnoksiążnika".

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Daniel Zych (nauczyciel, znawca i interpretator poezji)
Data emisji: 25.11.2016
Godzina emisji: 7.44

mat. prasowe/fbi/ei

Czytaj także

Polska proza na arabskim rynku wydawniczym

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2016 16:30
- Pierwszy raz od okresu Sienkiewicza i potem Reymonta ukazał się teraz przekład polskiej powieści na język arabski. Miałem ten zaszczyt, że była to moja powieść debiutancka pt. "Handlarz wspomnień" - mówi Stanisław Strasburger.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Leopold Tyrmand był literackim chuliganem?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 14:31
- Zaczynamy nasz cykl od bohatera mojego dzieciństwa, młodości i wczesnych lat dorosłości, czyli Leopolda Tyrmanda - powiedział Mateusz Matyszkowicz w pierwszej audycji "Trójkowy chuligan literacki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mądre, błyskotliwe i uniwersalne. Terapeutyczne aforyzmy Leca

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 19:10
- Wielkość Stanisława Jerzego Leca polega na tym, że jak go dobrze poczytać, to znajdziemy w jego tekstach wszystko - mówi Daniel Zych, znawca i interpretator poezji.
rozwiń zwiń