"Śmierć w rzece Kura" - kryminał pisany przez adwokata

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2016 12:40
- Wydaje mi się, że to idealna powieść w oczekiwaniu na sylwestra - powiedział o książce pt. "Śmierć w rzece Kura i inne opowiadania" Włodzimierza Spasowicza Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • "Śmierć w rzece Kura" - pasjonujący kryminał i reportaż z epoki (Czarnoksiążnik/Trójka)

Włodzimierz Spasowicz (1829–1906) był rosyjskim adwokatem i wybitnym mówcą, rozwiązywał niewiarygodne zagadki kryminalne. Mowy obrończe trwały po osiem godzin dziennie, a że pasję mówcy łączył z dociekliwością i wdawał się w nieprawdopodobne szczegóły obyczajowe, w tym również najdrastyczniejsze, czyta się te mowy jak pasjonujący kryminał i reportaż z epoki.

Spasowicz był adwokatem o ogromnej erudycji, wirtuozem słowa. Jego dopracowane w najdrobniejszych szczegółach mowy zadziwiają celnością sformułowań, bogactwem językowym, głębią myśli i umiejętnym zastosowaniem porównań, są proste i przystępne. Żaden z plejady znakomitych ówczesnych adwokatów nie posługiwał się tak fachowo i wszechstronnie wiedzą naukową jak Spasowicz. Solidna encyklopedyczna wiedza była jego potężnym orężem w pojedynkach procesowych.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz, Wojciech Mann
Data emisji: 30.12.2016
Godzina emisji: 7.45

mat. promocyjne/fbi/ei

Czytaj także

Berlin. "Tak samo kochany i nienawidzony"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 14:35
- Zdecydowałem się pisać o Berlinie głównie ze względu na jego ulotność - mówi kanadyjski pisarz Rory MacLean, autor książki "Berlin. Miasto ulotne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Losy Rzymu i Cycerona: opowieść uniwersalna

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 13:51
- Niezależnie od tego, kiedy i w jakim kraju czytalibyśmy tę książkę, znajdziemy w niej analogie do świata, który nas otacza - mówi Mateusz Matyszkowicz o "Trylogii rzymskiej" autorstwa Roberta Harrisa.
rozwiń zwiń