"Herbatka o piątej!". Wielka Brytania z amerykańskiej perspektywy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 14:55
- To książka o Brytyjczykach napisana przez Amerykanina. Przy czym muszę przyznać, że osobiście autora nie rozumiem do końca - mówił w Trójce Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Mateusz Matyszkowicz o książce "Herbatka o piątej!" (Czarnoksiążnik/ Trójka)
Tradycyjna herbatka o godz. 17 jest dla Billa Brysona symbolem wielu rzeczy, które uwielbia i które go denerwują (zdjęcie ilustracyjne)
Tradycyjna herbatka o godz. 17 jest dla Billa Brysona symbolem wielu rzeczy, które uwielbia i które go denerwują (zdjęcie ilustracyjne) Foto: aquatti/Shutterstock.com

"Herbatka o piątej!" to zabawny, ale i uszczypliwy pean miłosny na cześć Wielkiej Brytanii. Ukazuje się niemal dwadzieścia lat po bestsellerowym klasyku literatury podróżniczej – "Zapiskach z małej wyspy" – w którym Bill Bryson opisał swój pierwszy gorący romans z przybraną ojczyzną.


herbatka okladka.jpg

Autor - Amerykanin mający na swoim koncie wiele podróży - zamieszkał w Wielkiej Brytanii z powodu... tamtejszej kuchni. - I to jest ostatni powód, dla którego ja zdecydowałbym się na taką przeprowadzkę - przyznał Mateusz Matyszkowicz.

Podążając trasami z Bognor Regis na południu do Cape Wrath na północy, zahaczając o całkiem nowe, nieopisywane wcześniej miejsca i spotykając ludzi, których zwykła codzienność jest źródłem nieustannego zagrożenia, Bill Bryson odkrywa piękny, ekscentryczny i specyficzny kraj. Co go najbardziej denerwuje na Wyspach i czy Brytyjczycy mogą być zadowoleni ze swojego obrazu nakreślonego w książce? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz, Wojciech Mann
Data emisji: 10.02.2017
Godzina emisji: 7.45

ei/mat. prom./fbi

Czytaj także

Jarocin'88 - ostatnie podrygi PRL

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 10:38
Lato 1988 roku, PRL jeszcze się trzyma, choć system chwieje się w posadach. Kończy się wszechwładza Służby Bezpieczeństwa. Jarocin, pogodny poranek, ostatni dzień festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ambasadorowie" - książka, która odkrywa tajemnicę

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 13:53
Łukasz Walewski i Marcin Pośpiech na potrzeby swojej książki przepytali kilkunastu polskich ambasadorów i dyplomatów. - Z tego złożyli opowieść, która pokazuje świat w smokingach, ale z trochę innej strony - mówił w Trójce Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Kownacka i jej życie nie tylko z Plastusiem

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 17:25
- Wszyscy znają jej książki dla dzieci, ale dotąd niewiele było wiadomo o samej Kownackiej. Autorka trochę zniknęła za szalenie popularnymi książkami. To mnie w niej zaciekawiło - opowiadała autorka biografii Marii Kownackiej Olga Szmidt.
rozwiń zwiń