Burzliwe dzieje łódzkich fabrykantów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 12:50
- Są tu historie wielkich bankructw, ale też i zbijania wielkich fortun - mówi o książce "Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy" Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Burzliwe dzieje łódzkich fabrykantów (Czarnoksiążnik/Trójka)
Fragment okładki książki pt. Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy
Fragment okładki książki pt. "Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy"Foto: mat. promocyjne

"Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy" to pierwsza w Polsce panorama łódzkich rodzin fabrykanckich. W książce odnajdziemy wszystkie nacje, wyznania i społeczności. Historie rodów oparte są na dokumentach i na relacjach potomków założycieli fabryk - nie tylko włókienniczych.

fabrykanci 250.jpg

Zakłady dawały właścicielom bogactwo, a rzeszom ludzi pracę. Fabrykanci spadali czasem z bardzo wysokiego pułapu finansowego na samo dno. Czasami wspinali się z głębokiego dna na wyżyny społeczne i finansowe.

W książce znajdziemy opis wielkich łódzkich dynastii - Poznańskich, Heinzlów, Grohmanów, Urbanowskich i Gehligów. Kto i na czym zbijał fortuny oraz co się stało ze znanymi łódzkimi rodzinami w czasie wojny i po jej zakończeniu? Co dziś robią potomkowie bohaterów? Ilu z nich przeżyło wojenną zawieruchę, co się stało z pałacami, co ocalało z ich dziedzictwa?

Mateusz Matyszkowicz opowiada w audycji m.in. czyja postać go najbardziej zafascynowała, gdy czytał książkę.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzą: Mateusz Matyszkowicz, Wojciech Mann
Data emisji: 31.03.2017
Godzina emisji: 7.44

mat. promocyjne/fbi/ei

Czytaj także

"Śmierć frajerom" - obraz warszawskiego półświatka z początku XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 12:55
- Bez "Vabanku", postaci Kwinty i filmów Juliusza Machulskiego pewnie nie przyszedłby mi do głowy pomysł na taką powieść - mówi Grzegorz Kalinowski, autor książki pt. "Śmierć frajerom".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasz las i jego mieszkańcy" - wyraz miłości człowieka do lasu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 16:30
- Jesteśmy takim narodem, że ciągnie nas do lasu, czy to na powstanie, czy to na grzyby... Wyrazem miłości człowieka do lasu jest książka Bohdana Dyakowskiego - powiedział o książce pt. "Nasz las i jego mieszkańcy" Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resztki starego dobrego świata w sowieckiej Rosji

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 15:43
- Ta książka jest jak gorące kakao pite w trakcie konsumpcji lodów - mówi Mateusz Matyszkowicz o powieści "Pokolenie zimy" Wasilija Aksjonowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Bogdał lubi opowiadać innymi

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 13:53
- Pisząc staram się oddawać głos innym. Jak najmniej mówić sobą - mówi gość "Przodowników lektury" pisarz Grzegorz Bogdał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto za wszelką cenę chciał uciec z PRL?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 12:33
- Paszport był przepustką na Zachód, do zobaczenia na własne oczy trochę innego świata - opowiada autor książki "Zwiać za wszelką cenę. Słynni uciekinierzy i emigranci z PRL" Jarosław Molenda.
rozwiń zwiń