Irena Tuwim - to ona uratowała imię Kubusia Puchatka

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 11:57
- Znają ja wszyscy, chociaż nie wszyscy wiedzą, że ją znają. To tłumaczka "Kubusia Puchatka", która nie zgodziła się na to, aby po polsku nazywał się on Fredzia Phi-Phi - mówił w Trójce Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Mateusz Matyszkowicz o książce "Irena Tuwim. Nie umarłam z miłości" (Czarnoksiążnik/Trójka)
Fragment okładki książki o Irenie Tuwim Nie umarłam z miłości
Fragment okładki książki o Irenie Tuwim "Nie umarłam z miłości"Foto: materiały prasowe

Jak mówił Trójkowy recenzent literacki, Irena Tuwim żyła w cieniu dwóch mężczyzn. - Swojego brata - Juliana i w cieniu Kubusia Puchatka, bo za nim się schowała - przyznał Mateusz Matyszkowicz.

Irena Tuwim była świetną poetką, pisała znakomitą prozę, do historii kultury przeszła jednak jako ta, która podała przekład. - Teraz mamy okazję nadrobić pewne zaległości i wydobyć ją z cienia, bo ukazała się znakomita jej biografia "Irena Tuwim. Nie umarłam z miłości" - dodał Mateusz Matyszkowicz.

Więcej o książce autorstwa Anny Augustyniak "Irena Tuwim. Nie umarłam z miłości" usłyszeć można w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzą: Mateusz Matyszkowicz, Wojciech Mann
Data emisji: 7.04.2017
Godzina emisji: 7.44

ei/mk

Czytaj także

Joris Karl Huysmans i jego "Katedra"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 17:40
- Huysmans przebył bardzo długą drogę: od dekadencji do katolicyzmu i zamieszkania z trapistami. To pisarz niezwykły, w Polsce niemal nieznany. Dopiero teraz ukazuje się tłumaczenie jego najważniejszej powieści "Katedra" - mówił w swojej audycji Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dowód ontologiczny", czyli historia pewnego Anzelma

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 19:25
- Świetnie się bawiłem pisząc tę książkę. Myślę, że człowiek jest też trochę z definicji homo ludens - tworząc coś nie powinien cierpieć, a raczej się bawić - mówił w Trójce Andrzej Ballo, autor książki "Dowód ontologiczny".
rozwiń zwiń