Ćwiczenia duszy i życzenia przemyślanych świąt

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 19:26
- Życzymy sobie różnych rzeczy na święta, a wydaje mi się, że ważne jest też rozciąganie mózgu i spędzenie świąt dobrze przemyślanych - mówi Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Dlaczego warto sięgnąć po książki prof. Jerzego Vetulaniego? (Czarnoksiążnik/Trójka)
Co dzieje się z mózgiem w chwili śmierci? Czy wolna wola w ogóle istnieje? Może mistycy cierpieli na padaczkę? Jaki związek ma oczekiwanie szczęścia wiecznego z układem nagrody w mózgu? Czym jest miłość? O tym opowiada książka Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu
Co dzieje się z mózgiem w chwili śmierci? Czy wolna wola w ogóle istnieje? Może mistycy cierpieli na padaczkę? Jaki związek ma oczekiwanie szczęścia wiecznego z układem nagrody w mózgu? Czym jest miłość? O tym opowiada książka "Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu"Foto: Foter.com

Wydawnictwo: Miesięcznik Znak Wydawnictwo: Miesięcznik Znak

6 kwietnia zginął tragicznie wybitny neurobiolog, profesor Jerzy Vetulani, więc w tym tygodniu sięgamy po jedną z jego książek. Ze względu na swoje poglądy naukowiec budził kontrowersje. Świadectwem tego jest m.in. książka "Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu", która jest zapisem rozmowy niewierzącego profesora z księdzem Grzegorzem Strzelczykiem.

W publikacji panowie rozmawiają o tym, co dzieje się z człowiekiem i jego mózgiem w czasie modlitwy. - Profesor Vetulani przywołuje badania na amerykańskich zakonnicach, w czasie których wykazano, że w czasie modlitwy zwiększa się aktywność płatów czołowych, odpowiedzialnych za poznanie, a zmniejsza się praca w płatach ciemieniowych, związanych z orientacją w przestrzeni i czasie - opowiada prowadzący.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzą: Mateusz Matyszkowicz, Wojciech Mann
Data emisji: 14.04.2017
Godzina emisji: 7.44

sm/mk

 

Czytaj także

Czym jest tradycja, a czym nihilistyczny konserwatyzm?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 08:00
- Prace historyków mogą pomagać w tworzeniu tradycji. Ale kluczowe nie jest wcale wspominanie, oglądanie zabytków czy poznawanie postaw, ale ich praktykowanie. Życie nimi, jak swoimi - mówił w Trójce Paweł Grad, autor książki  "O pojęciu tradycji".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fascynujące życie Trumana Capote

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 11:50
- Biografię Trumana Capote Gerald Clark pisał przez 13 lat. Poznał pisarza osobiście. Rozmawiał niemal z każdym człowiekiem, z którym Capote się zetknął - opowiada o książce "Truman Capote" Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń