Karol Estreicher - Pan Samochodzik z krwi i kości

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 11:56
- Natrafiłem na książkę, która opowiada o prawdziwym poszukiwaczu dzieł sztuki, człowieku o niezwykłych emocjach i ogromnej erudycji - mówił Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • Mateusz Matyszkowicz o książce "Obrońca skarbów" (Czarnoksiążnik/Trójka)
Warszawa, rok 1947. W Belwederze prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Karol Estreicher odbiera order Polonia Restituta za działalność rewindykacyjną dotyczącą zrabowanych dzieł sztuki w okresie II wojny światowej
Warszawa, rok 1947. W Belwederze prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Karol Estreicher odbiera order Polonia Restituta za działalność rewindykacyjną dotyczącą zrabowanych dzieł sztuki w okresie II wojny światowejFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Obronca-skarbow--Karol-Estreicher.jpg

"Obrońca skarbów" Marty Grzywacz - bo o tej książce mowa - to historia poszukiwań, wielkich odkryć, których dokonywał Karol Estreicher.

- W 1939 roku pomagał pakować do pudeł dzieła sztuki, w tym ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie. Wszystko po to, aby móc na czas te dzieła wywieźć i uchronić przed kradzieżą. Nie udało się. Często szykowano się do ewakuacji, przygotowywano dzieła do wywózki, ale tak naprawdę ułatwiano grabieżcom ich wywiezienie z Polski - opowiadał recenzent literacki.

Jak mówił Mateusz Matyszkowicz, Karol Estreicher miał ogromne wyrzuty sumienia i resztę swojego życia poświęcił tropieniu tych dzieł, poszukiwaniu ich po całym świecie. - To dzięki niemu mamy w Polsce "Damę z łasiczką" i ołtarz Wita Stwosza - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzą: Mateusz Matyszkowicz, Wojciech Mann
Data emisji: 21.04.2017
Godzina emisji: 7.44

mr/mk

Czytaj także

"Zgubna trucizna" - retro kryminał z Poznaniem w tle

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2017 11:30
- Okres od 1890 roku do dwudziestolecia międzywojennego jest niezwykle ciekawy w polskiej historii, na pewno jest tak w przypadku Wielkopolski. Dlatego pisarze sięgają do tego czasu - mówi Katarzyna Kwiatkowska, autorka książki "Zgubna trucizna".
rozwiń zwiń