Cyganowanie prawdziwych romantyków

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 19:30
Słowacki, Mickiewicz – te nazwiska zwykle przychodzą na myśl, gdy mówimy o typowych przedstawicielach romantyzmu. Rzeczywistość jednak dalece odbiegała od tego obrazu.
Audio
  • Cyganowanie prawdziwych romantyków (Czarnoksiążnik/Trójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Kateryna Upit/shutterstock.com

– Prawdziwi warszawscy romantycy, jak Seweryn Grzegorz Fileborn czy Józef Bogdan Dziekoński, nie nosili białych koszul i różnili się od tego wyobrażenia zamyślonych suchotników – mówi Mateusz Matyszkowicz. Wszystko to opisała w swojej książce "Cyganeria artystyczna i cyganowanie w romantycznej Warszawie" Dominika Skiba.

Choć ich wygląd przywodził na myśl kloszardów, a życie codzienne tych osób kręciło się wokół stołecznych szynków, to nie można im odmówić talentu i wkładu w kulturę. – Włodzimierz Wolski na przykład był znakomitym librecistą i to on tak naprawdę napisał "Halkę" – podkreśla redaktor Matyszkowicz.

Jakie wyczyny warszawskich romantyków zdają się być nieosiągalne dla współczesnych hipsterów? Czym objawiało się "cyganowanie"? O tym można się dowiedzieć z załączonego nagrania audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzą: Mateusz Matyszkowicz, Wojciech Mann
Data emisji: 08.09.2017
Godzina emisji: 7.47

ml/jp

Czytaj także

Indianie i świat marzeń - "Krew i burza"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 11:20
- Odkrycie w sobie małego chłopca jest niezbędne dla każdego mężczyzny, bo inaczej stajemy się ponurakami - stwierdza Wojciech Mann. A co jest do tego najlepszą drogą? Na to pytanie odpowiada w rozmowie Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Burek i "Topos", czyli literacka elita

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 18:00
"Topos" to dwumiesięcznik literacki ukazujący się od roku 1993. Jednak to nie tylko czasopismo, ale także i środowisko literackie.
rozwiń zwiń