"Julia Hartwig. Wdzięczność". Czy warto pisać o miłości?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 15:30
– Kiedyś, na spotkaniu autorskim, do Czesława Miłosza podeszła 20-letnia dziewczyna i wręczyła mu swoje wiersze o miłości. Odpowiedział: "wie pani, nie warto pisać o miłości". Tą kobietą była Julia Hartwig – opowiada Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • "Julia Hartwig. Wdzięczność". Czy warto pisać o miłości? (Czarnoksiążnik/Trójka)
Fragment okładki książki Dziennik. Tom 2 Julii Hartwig
Fragment okładki książki "Dziennik. Tom 2" Julii HartwigFoto: mat. prasowe

Mimo tych słów Julia Hartwig nie zniechęciła się. – Co prawda wypierała się, że jej wiersze były o miłości, ale niemal każdy dotyka tego tematu i jest bardzo głęboki – mówi Mateusz Matyszkowicz.


Okładka książki "Julia Hartwig. Wdzięczność" Anny Legeżyńskiej Okładka książki "Julia Hartwig. Wdzięczność" Anny Legeżyńskiej

Julia Hartwig zmarła w tym roku. Pozostała jednak po niej poezja i wspomnienia osób, które ją znały. Tym, którzy chcieliby się przekonać, kim była wybitna poetka, Mateusz Matyszkowicz poleca biografię "Julia Hartwig. Wdzięczność" autorstwa Anny Legeżyńskiej. – Musze przyznać, że ta książka się udała – podsumowuje dziennikarz Trójki.

My z kolei zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 10.11.2017
Godzina emisji: 7.42

ml/mk

Czytaj także

Charles Bukowski. Człowiek, który pisał wiersze dla kotów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 08:00
– Charles Bukowski był samotnikiem, ale zawsze był przy nim kot lub koty. Jedni piszą dla kobiet, Bukowski pisał dla kota – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Iłła". Biografia prawdziwie "silnej baby"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 11:30
Kazimiera Iłłakowiczówna to wręcz archetypowo silna i wszechstronna kobieta. Znakomita poetka, żołnierz, sekretarz Józefa Piłsudskiego i nie tylko.
rozwiń zwiń