Stary człowiek i ...szpieg? Cała prawda o słynnym pisarzu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2018 08:00
"Szpieg Hemingway" to biografia pisarza, któremu największą popularność przyniosła powieść "Stary człowiek i morze". Książka Nicholasa Reynoldsa odkrywa nieznane dotąd oblicze Ernesta Hemingwaya.
Audio
  • Czy Ernest Hemingway był szpiegiem? (Czarnoksiążnik/Trójka)
Ernest Hemingway
Ernest HemingwayFoto: NARA/PAP

okładka książki "Towarzysz Hemingway" Okładka książki "Towarzysz Hemingway"

Wielki pisarz i interesujący człowiek. Żołnierz w I wojnie światowej. Żeglarz, który w barach Hawany tłumił drinkami depresję, a gdy już przytłumił dostatecznie, szedł do portu, aby odcumować łódź i wypłynąć na morze. Biografia ujawnia jednak mało znane fakty z życia pisarza.

– Za sprawą rosyjskiego dziennikarza Aleksandra Wasiljewa na jaw wychodzi prawda o teczce towarzysza Hemingwaya, która w latach 90. została wywieziona do Stanów Zjednoczonych i tam trafiła w ręce historyka. Sowieci wiązali z pisarzem duże nadzieje, dotyczące współpracy. W tym czasie Hemingway zaczął podejrzewać, że Amerykanie go szpiegują. Jak się okazało, był przez nich wnikliwie inwigilowany. Okazuje się jednak, że to on jest szpiegiem, działającym na zlecenie sowietów – mówi Mateusz Matyszkowicz.

Jak to się stało, że Hemingway został sympatykiem rewolucyjnej lewicy? Kiedy podjął współpracę z wywiadem sowieckim i został agentem „Argo”? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 5.10.2018
Godzina emisji: 7.49

kb/kw

Czytaj także

"Olanda", czyli nauka płynąca z życiowego doświadczenia

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 10:45
– Książka podoba mi się z kilku powodów. Jest ona napisana bardzo ładną polszczyzną, ale dotyczy spraw, o których nie chcielibyśmy usłyszeć – mówi Mariusz Cieślik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drzewołazka

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 12:16
Cecylia Malik – Mózg Festival – konferencja instrumentologiczna – Festiwal Kultury i Sztuki (dla Osób Niewidomych) – Kocia Skórka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Epoka Antychrysta", czyli wizja strasznego i groteskowego świata

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2018 10:45
– Można powiedzieć, że jest to bardzo specyficzny thriller, a właściwie antyutopia – mówi Mariusz Cieślik. 
rozwiń zwiń