"Lalka i Marks", czyli imigracja oczami dziecka

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 08:00
– W XVIII wieku Monteskiusz zadawał pytanie "jak być Persem?". Pochodząca z Iranu Maryam Madjidi stawia podobne: "kim jestem?" – mówi Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • "Lalka i Marks", czyli dziecko w obliczu trudnych pytań (Czarnoksiążnik/Trójka)
Lalka i Marks Maryam Madjidi
"Lalka i Marks" Maryam MadjidiFoto: mat. promocyjne

"Lalka i Marks" to debiutancka powieść młodej, urodzonej w Teheranie francuskiej pisarki pochodzenia irańskiego Maryam Madjidi. Piękno i siła tej autobiograficznej prozy, opisującej dzieciństwo w Islamskiej Republice Iranu, polityczne zaangażowanie rodziców, wyjazd do Francji, okres milczenia i fascynacji nową ojczyzną, w końcu powrót do rodzimego języka i kultury, przyniosły autorce w 2017 roku prestiżową nagrodę Goncourtów w kategorii "Pierwsza powieść".

– Bardzo ciekawie jest zobaczyć imigrację, zmianę otoczenia oczami dziecka. Co taki maluch, nie do końca rozumiejący całą sytuację, myśli o tym, że nagle wokół jest inny język. Nie chodzi o to, że go nie rozumie, ale o fakt, że nagle z jednego świata został przeniesiony w drugi – mówi Mateusz Matyszkowicz.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 16.11.2018
Godzina emisji: 7.51

ml/mk

Czytaj także

Lizusostwo nie zniknęło - nowe wydanie "Czekoladek dla Prezesa"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 10:33
Słynny zbiór krótkich opowiadań satyrycznych Sławomira Mrożka zyskał nową oprawę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat Jakuba Różalskiego w opowiadaniach

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 08:50
"Inne Światy" to "antologia inspirowana pracami Jakuba Różalskiego". Styl znany z obrazów Chełmońskiego połączony z futurystyczną wizją świata. Dziesięciu mistrzów słowa stworzyło opowiadania inspirując się dziełami Różalskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jacek i Agatka" – bajka dla kolejnych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 08:00
Wanda Chotomska była jedną z najpopularniejszych autorek opowiadań, bajek i programów telewizyjnych dla dzieci. To ona ożywiła swoimi tekstami "Jacka i Agatkę". 
rozwiń zwiń