"Wielki, zły lis", czyli największy pechowiec

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 08:15
Tytułowy wielki, zły lis wcale nie jest wielki ani zły. W dodatku ma strasznego pecha. Każda jego wyprawa do kurnika kończy się jakimś wypadkiem i upokorzeniem, przez co jest pośmiewiskiem całej okolicy. Szczególnie kur…
Audio
  • Czym zachwyca komiks o pechowym lisie? (Czarnoksiążnik/Trójka)
Fragment plakatu promującego film Wielki, zły lis
Fragment plakatu promującego film "Wielki, zły lis"Foto: mat. promocyjne

"Wielki, zły lis" to jeden z najpopularniejszych francuskich komiksów dla młodych, ale nie tylko, czytelników ostatnich lat. Otrzymał nagrodę dla najlepszego albumu dla dzieci na festiwalu w Angoulême (w jury zasiadali czytelnicy w wieku 8-12 lat), a także doczekał się filmowej adaptacji, która została nagrodzona Cezarem, francuskim odpowiednikiem Oscara, dla najlepszej animacji roku.

– Najczęściej mówimy o wilku, że jest wielki i zły. Lis to po prostu lisek – mówi Mateusz Matyszkowicz. – Lisek w komiksie chodzi wściekły, bo nie jest mu łatwo. Zostaje mu tylko rzepa do jedzenia – dodaje autor audycji. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 21.12.2018
Godzina emisji: 7.49

mat. prom/kw/gs

Czytaj także

Philip Wilkinson i jego architektoniczne wizje

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 08:00
– Co by się stało, gdyby powstał budynek w kształcie słonia? Ta książka pokazuje nam jak bujna może być wyobraźnia architektów – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Lemkin – Polak, który stworzył pojęcie ludobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 08:00
– Urodzony w Polsce na grodzieńszczyźnie Rafał Lemkin to jeden z najwybitniejszych prawników XX wieku – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fantastyczne opowiadania z literatury francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 08:00
– Niektórzy francuscy pisarze mnie zaskoczyli. Nie wiedziałem, że Balzac pisał opowiadania fantastyczne – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń