Marcin Zaborski o lecie 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 07:51
Lato 1939 roku dało Polakom ostatnie chwile beztroski przed wybuchem wojny, a jednocześnie przyczyniło się do tego, że okupanci wkraczali na nasz teren jeszcze szybciej i sprawniej. Właśnie o tym lecie, innym niż wszystkie poprzednie, opowiada książka Marcina Zaborskiego "Jeszcze żyjemy. Lato 39".
Audio
  • "Jeszcze żyjemy. Lato 39" Marcina Zaborskiego (Czarnoksiążnik/Trójka)
Fragment okładki książki Jeszcze żyjemy. Lato 39 Marcina Zaborskiego, wyd. BellonaTamarynn
Fragment okładki książki "Jeszcze żyjemy. Lato 39" Marcina Zaborskiego, wyd. Bellona/TamarynnFoto: Bellona/Tamarynn

Okładka książki  "Jeszcze żyjemy. Lato 39" Marcina Zaborskiego, wyd. Bellona/Tamarynn Okładka książki "Jeszcze żyjemy. Lato 39" Marcina Zaborskiego, wyd. Bellona/Tamarynn

– Było gorąco. Mijał Wielki Kryzys, Polacy znowu byli nieco zasobniejsi, stać ich było, żeby pojechać do kurortu albo nad morze. Kobiety było stać na piękniejsze stroje i sukienki niż sześć lat wcześniej, kiedy kryzys ekonomiczny dopadł Polskę. Oczywiście politycznie to nie był łatwy czas, ale z drugiej strony, w wymiarze osobistym życia Polaków to był złoty okres. Marcin Zaborski bardzo fajnie ten czas ujmuje – ocenia autor audycji.

Jakie jeszcze publikacje na ten temat możemy obecnie znaleźć w księgarniach? Czy można powiedzieć, że książka Marcina Zaborskiego to "lektura na lato"?

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Data emisji: 9.08.2019
Godzina emisji: 7.47

kr/gs

Czytaj także

53 lata temu zmarła Zofia Kossak-Szczucka, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 05:55
"Kto milczy w obliczu mordu - staje się wspólnikiem mordercy. Kto nie potępia - ten przyzwala" - pisała Zofia Kossak-Szczucka w reakcji na rozpoczęcie wielkiej akcji likwidacji w warszawskim getcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żółta bluzka ze spadochronu i obrączki z części karabinu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 13:45
- Wojna, powstanie, świadomość tego, że każdy dzień jest darowany i nie wiadomo, czy dożyją następnego, bardzo zbliżała młodych ludzi. Potrzebowali bliskości, czułości i decydowali się na małżeństwo. Na początku walk nie było o nie łatwo, kapelani oddziałów mimo wojennych okoliczności oczekiwali spełnienia kilku wymagań, ale z czasem i bez tego udzielali ślubów - mówiła w Dwójce Katarzyna Utracka, historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Archiwalne wspomnienia Aliny Janowskiej

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 18:10
W cyklu "Giganci sztuki" przypomnieliśmy postać wspaniałej aktorki teatralnej i telewizyjnej, tancerki i piosenkarki.
rozwiń zwiń